Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whitePrzeglądanie ofert stworzenia strony internetowej

Jak wybrać wykonawcę projektu aplikacji, strony www lub sklepu internetowego

Jak wybrać najlepszego wykonawcę dla naszego projektu?

Wybór wykonawcy to jedna z najważniejszych decyzji, które musisz podjąć w trakcie realizacji całego projektu. W końcu musisz wybrać osobę, która zrozumie Twój pomysł i dzięki swojej wiedzy i umiejętnościom odtworzy go w danej technologii. Gdzie rozpocząć poszukiwania, aby trafić na grono rzetelnych wykonawców? Jak zweryfikować czy usługodawca odpowiada stawianym wymaganiom a współpraca z nim będzie przebiegać bez żadnych problemów? Odpowiedzi na te pytania w dużym stopniu ułatwią Ci znalezienie kogoś, kto z najwyższą dbałością zajmie się przygotowaniem Twojego projektu.

1. Gdzie szukać wykonawców?

Oczywiście najprostszym sposobem jest otrzymanie kontaktu do firmy programistycznej “z polecenia” lub wyszukiwanie usług, których potrzebujemy w wyszukiwarce Google. Po wpisaniu konkretnej frazy, takiej jak “aplikacje mobilne” czy “strony internetowe” uzyskamy mnóstwo wyników, które następnie będziemy musieli kolejno przeanalizować. Kolejną opcją jest skorzystanie z grup na Facebooku, które zrzeszają osoby i firmy tworzące strony internetowe, sklepy internetowe, aplikacje, grafiki, zajmujące się pozycjonowaniem czy marketingiem internetowym. Na grupie możemy umieścić post opisujący nasze oczekiwania i zaprosić do kontaktu osoby zainteresowane ofertą. Pisząc post na tego typu grupie, pamiętajmy,aby jak najdokładniej sprecyzować swoje wymagania. Jeżeli będziemy zbyt ogólni prawdopodobnie otrzymamy kilkadziesiąt ofert z równie ogólnymi informacjami, których weryfikacja będzie bardzo czasochłonna. Co więcej istnieją również portale, na których możemy publikować ogłoszenia o poszukiwaniu wykonawcy z danej dziedziny i czekać na oferty zainteresowanych.

2. Na co zwracać uwagę?

Prawdę mówiąc,z którego źródła wyszukiwania nie skorzystamy, otrzymamy dużą ilość odpowiedzi zwrotnych. Jak więc sprawdzić, która z kilkudziesięciu ofert jest dla nas najlepsza? Po pierwsze należy się zastanowić czy wykonawcą naszego projektu ma być freelancer czy też może software house / agencja interaktywna. Różnice między współpracą z osobą prywatną, a firmą opisywaliśmy we wcześniejszym artykule Softwate House czy Freelancer.

Następnie warto sprawdzić jakie doświadczenie ma potencjalny wykonawca i jaki poziom pod względem technicznym i estetycznym reprezentują wykonane przez niego projekty. Najszybciej dowiemy się tego przeglądając portfolio, które jest rzeczywistym odzwierciedleniem czyichś umiejętności. Pamiętaj, że nie zawsze trzeba zwracać uwagę na to czy wykonawca ma szeroki wachlarz dodatkowych usług, na przykład drukowanie ulotek, tworzenie banerów reklamowych, itp. Czasem lepiej wybrać wykonawcę, który skupia się na swojej specjalizacji i rozwija się w konkretnym kierunku. Dodatkowo warto spojrzeć też na opinie i oceny na przykład: w wizytówce Google. Najbardziej wiarygodne są te, które są podpisane imieniem i nazwiskiem lub nazwą danej firmy, jednak nie można zakładać, że osoba posiadająca pseudonim w nazwie to fałszywa opinia.

Kolejnym bardzo ważnym aspektem, który trzeba przemyśleć, jest cena. Przekrój cenowy otrzymanych ofert może być bardzo szeroki, wobec tego warto przeanalizować, jaki jest stosunek jakości usług do ceny. Oprócz tego, co jesteśmy w stanie zweryfikować na podstawie portfolio, ważne jest także to, czy oferta jest jasna i klarowna, czy nie zawiera ukrytych opłat, na przykład za przekroczenie limitu poprawek, wykupienie grafik na stronę lub wykupienie i aktualizację domeny i hostingu - najlepiej jeżeli za domenę i hosting zapłacimy podobną cenę, którą oferuje ich dostawca, uwzględniając pewną opłatę za pomoc w konfiguracji. Równie ważna jest obsługa klienta oraz elastyczność w trakcie współpracy. Z pewnością lepiej pracować z ludźmi, z którymi ma się częsty kontakt i którzy biorą Twoje zdanie pod uwagę. Pamiętaj, że nie muszą być to osoby z Twojej lokalizacji. Większość projektów można tak naprawdę omówić zdalnie, w trakcie rozmowy wideo, a niezbędną dokumentację przesłać mailowo.

Podsumowując, przy wyborze wykonawcy projektu najważniejsze jest to, czy oferuje cenę odzwierciedlającą jakość jego usług oraz to, czy zapewnia komunikację na odpowiednim poziomie. Te dwa czynniki w połączeniu zapewnią nas, że projekt zostanie rzetelnie wykonany, a my będziemy na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami.