Software house vs freelancer
Ilość ofert dotyczących usług informatycznych i programistycznych, które można znaleźć w internecie jest niezmierzona. Co więcej ich zróżnicowanie i przekrój cenowy mogą wzbudzać wątpliwości zleceniodawcy, który zastanawia się z kim najlepiej podjąć produktywną współpracę, jednocześnie nie generując niepotrzebnych kosztów. Poniższy artykuł przybliży Ci szczegóły pracy z freelancerem oraz software housem, co ułatwi Ci wybranie wykonawcy dla Twojego zlecenia.
Freelancer
Freelancer jest to osoba, która pracuje jako wolny strzelec, w wybranych przez siebie dniach i godzinach, najczęściej z domu. Freelancer zazwyczaj samodzielnie zajmuje się realizacją projektu i sprawami, które się z tym wiążą, na przykład obsługą klienta, planowaniem, programowaniem, projektowaniem, testowaniem itp. Obniża to często cenę projektu, jednak wzbudza spore wątpliwości co do zachowywanych standardów, przez co zwiększa tak zwane ryzyko projektowe. Zdarza się, że freelancerzy wykonują projekty po godzinach - jednocześnie pracując na etacie, co może generować problemy z ich dostępnością, zaangażowaniem i wydajnością.
Software house
Współpraca z software housem wygląda zupełnie inaczej. Jest to firma, którą tworzy zespół specjalistów posiadających wiedzę techniczną oraz konkretne kwalifikacje, takie jak analiza, projektowanie, programowanie, testowanie czy reklama. Współpraca często jest regulowana przez różne rodzaje umów takich jak NDA, SLA, MDA czy SOW, co daje gwarancję bezpieczeństwa i określonej jakości wykonania usługi. Zespół software house’u musi stale aktualizować swoją wiedzę wraz z postępem technologii wobec czego masz pewność, że wykorzystywane są najnowsze trendy i rozwiązania. Z kolei ich doświadczenie sprawia, że są oni w stanie przygotować nawet najbardziej zaawansowany projekt posiadający ogromną ilość funkcjonalności. Współpraca z software housem wiąże się z większą inwestycją, jednak należy pamiętać, że jest to inwestycja niosąca ze sobą gwarancję jakości i minimalne ryzyko projektowe.