Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteKlient software house

Sposoby rozliczania z software housem

Jak wybrać odpowiedni software housem?

Software house jest to inaczej mówiąc firma informatyczna, której pracownicy mają głęboko zaawansowaną wiedzę techniczną. Wykorzystując tę wiedzę, tworzą dedykowane oprogramowania, strony internetowe, aplikacje webowe i mobilne czy sklepy internetowe z szerokim zakresem różnorodnych funkcji.

Wybór odpowiedniego software house’u, który będzie świadczył usługi dla naszej firmy, wcale nie jest taki prosty. Na rynku istnieje wiele firm i indywidualnych osób oferujących podobne usługi. Przede wszystkim musisz pamiętać, że profesjonalny software house nie tylko przygotuje i zaimplementuje Twój projekt, ale również wprowadzi Cię w cały proces tworzenia. Oznacza to, że od samego początku powinieneś mieć wpływ na wszystkie decyzje dotyczące projektu, a po jego zakończeniu powinieneś odbyć szkolenie, w którego trakcie dowiesz się najważniejszych rzeczy na temat Twojej strony internetowej, sklepu internetowego czy aplikacji oraz nauczysz się jak ingerować w podstawowe treści po to ,aby nie być całkowicie zależnym od techników tworzących Twój projekt. Kolejną istotną rzeczą, na którą na pewno warto zwrócić uwagę przy wybieraniu software house’u, jest metodyka współpracy i sposób rozliczeń.

Model Fixed Price

Jednym z modeli rozliczenia z software housem jest tak zwany Fixed Price, czyli określenie z góry wysokości budżetu, jaki przeznaczymy na całą współpracę. Wszystkie koszty są dokładnie analizowane i oszacowane jeszcze przed rozpoczęciem prac, na podstawie informacji podanych przez klienta. Dzięki temu klient ma jasno określony koszt i czas realizacji projektu, a więc nie zaskoczą go żadne dodatkowe wydatki.

Rozwiązanie to nie sprawdzi się jednak w przypadku projektów wymagających elastycznego podejścia. W niektórych sytuacjach dokładna wycena może okazać się niemożliwa na przykład ze względu na dużą ilość zmian koncepcyjnych. W związku z czym sposób rozliczenia Fixed Price sugerowany jest dla małych i średnich zleceń, które mają konkretnie sprecyzowane priorytety. Model ten polecany jest również osobom, które nie mają czasu lub możliwości na bieżąco sprawdzać stan projektu i wolą zdać się na wybrany software house.

Model Time & Materials

W odróżnieniu od poprzedniego modelu pracy, tutaj stawiamy nacisk na to, co już zostało zrobione, a nie to, co zostało zaplanowane w ramach realizacji projektu. Wobec tego klient płaci za rzeczywistą pracę wykonaną przez zespół software house’u. Ten model pracy zakłada, że klient stale kontroluje postęp prac nad swoim projektem i ma możliwość wprowadzenia zmian w zakresie prac.

Model współpracy Time & Materials uznaje się za nieco tańszy, jako że programiści nie muszą tutaj brać pod uwagę kwoty asekuracyjnej, pokrywającej ewentualne trudności. Planowanie projektu jest również prostsze, jako że należy wyznaczyć tylko początkowe cele, które są na bieżąco aktualizowane. Wobec tego model pracy Time & Materials sugerowany jest osobom, które nie mają ściśle określonej wizji całego projektu, a jedynie zarys funkcji, jakie ma spełniać.

Dodatkowo ten model współpracy jest chwalony ze względu na fakt, że płacimy za realny wkład pracy nad naszym projektem. Z drugiej strony, aby być świadomym tego, jak wygląda praca programistów nad naszym zleceniem, potrzebujemy czasu i podstawowej wiedzy technicznej, aby zweryfikować faktyczny stan projektu. Musimy również darzyć zaufaniem naszych wykonawców, od których zależy czy podzielą pracę nad projektem w rzetelny sposób oraz czy będziemy zadowoleni z efektu finalnego.

Model mieszany

W praktyce często stosuje się model mieszany. Oznacza to, że pierwsza umowa z klientem zawarta jest na zdefiniowaną kwotę za całokształt pracy zgodnie z modelem Fixed Price. Kiedy zleceniodawca pozna specyfikę pracy software house’u i decyduje się na dalszą współpracę, wycenę zazwyczaj opiera się o godziny poświęcone na wykonanie zlecenia.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metodyki pracy i sposobu rozliczeń z software housem zapraszamy do kontaktu. Dzięki naszej elastycznej ofercie z pewnością dopasujemy model współpracy do Twoich potrzeb i oczekiwań.