Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteKobieta dokonująca zakupów w sklepie internetowym

Własny sklep internetowy czy sprzedaż na Allegro?

Sprzedaż w sklepie internetowym oraz Allegro

Według najnowszych badań rynkowych aż 71% użytkowników internetu robi zakupy online. Decydując się na sprzedaż przez internet masz szansę powiększyć grono odbiorców Twojej oferty i dotrzeć do klientów z różnych zakątków Polski, a nawet całego świata. Na początku staniesz przed trudnym wyborem - stworzyć swój własny sklep internetowy czy zacząć od sprzedaży w portalach zewnętrznych, takich jak Allegro. Obie opcje mają swoje wady i zalety oraz dają zupełnie inne spektrum możliwości. Poniżej opiszemy Ci na czym polega różnica pomiędzy prowadzeniem sprzedaży w marketplace a stworzeniem własnego sklepu internetowego.

Charakterystyka Allegro

Portal Allegro jest często wybierany jako pierwszy krok sprzedaży w internecie, szczególnie przez właścicieli niewielkich firm. Dzieje się tak ponieważ Allegro to sprawdzone i popularne rozwiązanie, które nie tylko daje poczucie bezpieczeństwa, ale również od samego początku gwarantuje ogromną pulę konsumentów, którzy wyszukując pożądany produkt mogą natrafić na Twoją ofertę. Dodatkowo Allegro pozwala na szybkie, proste założenie i prowadzenie sprzedaży, między innymi dzięki gotowym rozwiązaniom, które załatwią za Ciebie integrację z systemem płatności lub firmą kurierską. Wyzwaniem dla Ciebie będzie na pewno wyróżnienie się na tle innych sprzedawców, zwłaszcza kiedy Twój asortyment jest bardzo popularny. Oczywiście możesz skorzystać z kilku narzędzi promocyjnych, jednak jest ich stosunkowo niewiele więc Twoja konkurencja będzie miała do dyspozycji dokładnie takie same metody reklamy. Musisz również pamiętać, że prowadząc sklep na Allegro będziesz ograniczony ich regulaminem, który systematycznie się zmienia, a także będziesz ponosić koszty prowizji od sprzedaży, które również mogą nagle ulec zmianie.

Własny sklep internetowy

Chociaż stworzenie własnego sklepu internetowego będzie wymagać większego zaangażowania, naprawdę warto zastanowić się nad podjęciem tej decyzji. Prowadząc Twój sklep internetowy, stworzysz własną, indywidualną markę, a tym samym będziesz bardziej profesjonalny i wiarygodny dla klientów. Co więcej nie będą Cię ograniczać żadne regulaminy zewnętrznych podmiotów, przez co będziesz niezależny i to Ty będziesz decydować w jakim kierunku rozwijać działalność. Ponadto mając swój sklep internetowy możesz korzystać z różnorodnych sposobów reklamy, na przykład pozycjonowanie naturalne lub stworzenie kampani w Google Ads lub w mediach społecznościowych. Masz również duże możliwości rozwoju - dobrze przygotowany sklep można w przyszłości dowolnie rozbudować. Pomimo tego, że prowadzenie własnego sklepu internetowego daje szereg perspektyw, może budzić też wiele wątpliwości. Przedsiębiorcy najczęściej obawiają się tego, że nie uda im się dotrzeć do targetowanej grupy, przez co osiągną zbyt małe wyniki sprzedaży. Brak specjalistycznej wiedzy technicznej również demotywuje przedsiębiorców, którzy myślą, że nie poradzą sobie z obsługą i prowadzeniem sklepu.

Najczęściej wybierane rozwiązanie

Z doświadczenia wiemy, że wątpliwości dotyczące stworzenia własnego sklepu internetowego znikają, kiedy jego właściciele uświadamiają sobie jaki potencjał to ze sobą niesie. Prowadzenie sprzedaży na Allegro również jest korzystne, ale nie powinno być to jedynym rozwiązaniem jakiego używasz. Dlatego też naszym zdaniem najlepszym sposobem jest połączenie tych dwóch kanałów sprzedaży - zdobywaj klientów na Allegro i jednocześnie zadbaj o zaprojektowanie takiego sklepu internetowego, który po kilku latach regularnej i ciężkiej pracy zapewni Ci naprawdę duży oraz stabilny dochód.