Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteKlient software house

Podstawowe narzędzia od Google - Analytics i Search Console

Dlaczego dane o zachowaniach użytkowników naszej strony internetowej są ważne?

Strony oraz sklepy internetowe tworzone są przede wszystkim z myślą docelowej grupie odbiorców danej firmy. Z tego względu strony powinny być regularnie aktualizowane, aby były jak najbardziej przyjazne dla swoich użytkowników. Aby tego dokonać potrzebna jest jednak wiedza na temat tego jak użytkownicy odnajdują naszą stronę internetową i jakie kroki najczęściej podejmują po wejściu na stronę. W uzyskaniu odpowiedzi mogą nam pomóc darmowe narzędzia Google do podstawowej analityki internetowej, takie jak Google Analytics oraz Google Search Console.

Google Analytics

Jest to jedno z najbardziej popularnych narzędzi analitycznych Google, dzięki któremu możemy poznać bardzo istotne zachowania użytkowników na naszej stronie. Google Analytics określa ilość osób odwiedzających naszą witrynę, ilość i rodzaj konwersji jakie są wykonywane na stronie, a także które elementy na naszej stronie są najbardziej lub najmniej interesujące dla jej odbiorców. Co więcej dowiadujemy się jakie było źródło wizyty na naszej witrynie oraz ile czasu dany użytkownik na niej spędził. Możemy również poznać lokalizację użytkownika i określić z jakiego kraju, miasta czy regionu pochodzi. W przypadku sklepu internetowego pozwala nam również śledzić procesy sprzedażowe i sprawdzać między innymi które produkty są najczęściej przeglądane, jakie kroki podejmują użytkownicy przed realizacją zamówienia, co najczęściej zniechęca klientów do dalszych zakupów, itp. Wszystkie powyższe informacje pomagają nam określić grupę docelową firmowej strony internetowej i tym samym spersonalizować dalsze procesy marketingowe, takie jak remarketing.

Google Analytics podaje wiele kluczowych informacji, które z pewnością są bardzo przydatne dla każdego przedsiębiorcy. Na pewno bardzo pomocne będą dane o prowadzonych przez nas kampaniach reklamowych. Google Analytics wskaże, które kampanie generują najwięcej ruchu na stronie i jak poszczególne reklamy wpływają na liczbę konwersji czy sprzedaż.

Google Search Console

Jest to kolejne bezpłatne urządzenie analizujące udostępniane przez Google, które podaje nam mnóstwo pomocnych informacji. Na wstępie możemy sprawdzić czy nasza strona jest widoczna dla robotów indeksujących Google oraz czy jest dla nich łatwa w odczycie. Jeżeli jakiś element będzie wymagał poprawy, zostaniemy o tym poinformowani. Jednak Search Console jest głównie wykorzystywany do badania skuteczności SEO, dzięki możliwości obserwowania ile razy witryna pojawiła się w wynikach wyszukiwania czy jakie słowa kluczowe doprowadziły użytkownika do naszej strony internetowej. Dodatkowo możemy sprawdzić jaki ruch na stronie generują poszczególne frazy, jaka jest lokalizacja użytkowników oraz z jakich urządzeń korzystają.

Wiedza tego rodzaju jest szczególnie istotna w udoskonalaniu pozycjonowania naturalnego naszej strony oraz kampanii reklamowych prowadzonych w wyszukiwarce Google. W tym przypadku Search Console poda nam również stawki za reklamowanie danych fraz, w zależności od liczby wyświetleń czy kliknięć. Z kolei współczynnik klikalności CTR (Click-Through Rate) powie nam jaki jest stosunek wyświetleń reklamy do rzeczywistych wejść w reklamę. Wszystkie powyższe informacje nie tylko podpowiedzą nam jaki budżet musisz przygotować na kampanię reklamową, ale przede wszystkim doradzą nam jak dopracować kampanię reklamową, aby docierała do grupy docelowej i generowała jak największą ilość konwersji.

Zarówno Google Analytics jak i Google Search Console dają dużą dawkę darmowej wiedzy, która odpowiednio wykorzystana pozwoli Ci zoptymalizować marketing internetowy, a tym samym znacząco wpłynąć na realizację celów biznesowych Twojej firmy.