Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteIndeksowanie strony internetowej

Jak zaindeksować stronę internetową, sklep internetowy lub aplikację webową?

Indeksowanie stron, sklepów i apliakcji internetowych

Codziennie w internecie pojawia się tysiące nowych stron, sklepów i aplikacji internetowych. Aby mogły pokazać się w wynikach wyszukiwania Google, najpierw muszą zostać zaindeksowane w wyszukiwarce. Roboty indeksujące wyszukują nowopowstałe witryny, a po weryfikacji znajdujących się tam treści dodają je do indeksu Google - tym samym strony mogą pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Tak naprawdę nie musimy podejmować żadnych działań, aby roboty zajrzały na naszą stronę, aplikację czy sklep. Prędzej czy później odwiedzą naszą witrynę. Proces ten może zająć jednak nawet do kilku tygodni. Dla tych, którzy chcą, aby ich strona została zaindeksowana szybciej, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które w tym pomogą.

1. Dodanie linku w Google Search Console

Najszybszym i najprostszym sposobem na zaindeksowanie strony, sklepu lub aplikacji internetowej jest dodanie linku do naszej witryny w Google Search Console. Po zalogowaniu się do naszego konta Google możemy przejść do formularza, za pomocą którego prześlemy prośbę o zaindeksowanie naszej witryny. Jeśli wyślemy informację o naszej nowej stronie, sklepie czy aplikacji, nie musimy czekać, aż zostanie odnaleziona przez roboty indeksujące, co znacznie zmniejsza czas oczekiwania.

2. Dodanie mapy witryny

Mapa witryny to plik przedstawiający listę wszystkich podstron znajdujących się na stronie. Mapa witryny ułatwia robotom indeksującym nawigację po naszej stronie internetowej, sklepie czy aplikacji webowej, co jest szczególnie ważne w przypadku bardziej rozbudowanych projektów. Mapa witryny może zawierać również inne informacje na przykład listę wszystkich elementów graficznych znajdujących się na stronie, w tym zdjęć towarów, lub datę ostatniej modyfikacji podstrony. Jeśli nie wiesz jak stworzyć mapę witryny oraz gdzie ją dodać poproś o pomoc dewelopera, który zajmuje się tworzeniem Twojej strony internetowej.

3. Linkowanie do naszej strony z innych portali

Kolejną dobrą praktyką, która usprawnia indeksowanie strony, sklepu internetowego czy aplikacji webowej, jest dodanie linków do strony na innych witrynach internetowych, najlepiej takich, które istnieją w internecie już od pewnego czasu. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie linku do strony w naszych mediach społecznościowych, zwłaszcza na profilach firmowych.

4. Stworzenie profilu w Google My Business

Profil firmowy w Google My Business to świetny sposób na zaprezentowanie naszej firmy w wyszukiwarce oraz ułatwienie kontaktu z klientami. Dodanie linku do strony, aplikacji czy sklepu internetowego w naszej wizytówce z pewnością również pomoże robotom indeksującym odnaleźć naszą stronę. Wszelkie inne korzyści wynikające z posiadania profilu Google Moja Firma opisaliśmy w poprzednim artykule.