Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteKlient software house

Aplikacja mobilna typu webview

Czym jest aplikacja mobilna typu webview?

Aplikacja webview to ogólnie mówiąc witryna internetowa osadzona w aplikacji mobilnej, którą rzecz jasna pobieramy ze Sklepu Play lub App Store na dowolne urządzenie mobilne. Po uruchomieniu aplikacji mobilnej wyświetla ona nam wskazaną witrynę internetową bez konieczności uruchamiania przeglądarki internetowej. Dzięki temu na telefonie lub tablecie wyświetlimy responsywną stronę internetową, która może posiadać różne dodatkowe funkcjonalności. W praktyce dobrze przygotowana aplikacja webview jest nie do odróżnienia względem aplikacji mobilnej. Przykładem jest aplikacja tłumacza Diki.pl.

1. Główne zalety aplikacji webview

Aplikacja typu webview jest o wiele prostsza w stworzeniu niż aplikacja natywna lub hybrydowa. Co za tym idzie, koszt jej wykonania jest dużo niższy. Co więcej aplikacja webview domyślnie będzie działać zarówno w systemie operacyjnym Android jak i iOS, nie trzeba więc tworzyć dwóch wersji aplikacji. Ta kwestia z pewnością ma ogromny wpływ na koszty, które musimy przeznaczyć na budowę i utrzymanie aplikacji.

2. Kiedy warto zdecydować się na aplikację webview

Mniejszy poziom zaawansowania jak zazwyczaj wiąże się z mniejszą ilością możliwości. Również w przypadku aplikacji webview mamy ograniczone warunki do tworzenia indywidualnych, dopasowanych funkcji z szerokim wykorzystaniem zasobów urządzenia mobilnego. Aplikacje webview charakteryzują się też nieco mniejszą wydajnością, w porównaniu do aplikacji natywnych. Mimo tego aplikacje webview to dobra opcja dla tych, którzy potrzebują stworzyć aplikację o mniej złożonych funkcjach, bądź dla osób które chcą dopiero przetestować jak ich pomysł sprawdzi się w praktyce i jakie będą reakcje użytkowników. Jeżeli nasza koncepcja okaże się sukcesem i będziemy chcieli ją rozbudować, można wykorzystać małą część kodu przygotowanego do stworzenia aplikacji webview do stworzenia natywnej bądź hybrydowej aplikacji mobilnej.