Zakres prac Software House - Firma programistyczna - Trójmiasto
Software House to inaczej firma programistyczna, która tworzy dedykowane oprogramowanie. Zespół software house’u posiada znaczną, zaawansowaną wiedzę technologiczną, co odróżnia go od agencji interaktywnych. Jednak w software house spotkamy nie tylko programistów. W dość skomplikowanym procesie tworzenia aplikacji biorą udział również osoby odpowiedzialne za analitykę biznesową, doradztwo czy marketing internetowy. W profesjonalnym software house'ie nie tylko tworzy się aplikację, ale również przeprowadza klienta przez cały proces tworzenia.
Jakie rodzaje oprogramowania tworzy nasz Software House?
Nasz software house tworzy zarówno aplikacje webowe jak i aplikacje mobilne.
Aplikacja webowa (zwana także aplikacją internetową) można otworzyć w przeglądarce internetowej (Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari) podobnie jak inne strony internetowe. Aby użytkownik mógł skorzystać z funkcji aplikacji webowej, niezbędne jest urządzenie z dostępem do internetu.
Aplikacja mobilna to inaczej taka aplikacja, którą trzeba zainstalować na wybrane urządzenie mobilne, najczęściej przez Google Play lub App Store. Jest to poniekąd korzystne, jako że z poziomu aplikacji użytkownik ma łatwy dostęp do zasobów swojego smartfona, czyli pamięci wewnętrznej, kontaktów, mikrofonu, lokalizacji oraz możliwości pracy w trybie offline.
W praktyce najczęściej tworzymy dwie wersje aplikacji: webową i mobilną. Posiadają one wewnętrzną integrację poprzez REST API. Jednym z najbardziej znanych przykładów takiego rozwiązania jest aplikacja Facebook, dostępna w przeglądarce internetowej oraz w wersji do pobrania na urządzenia mobilne.
Z jakich języków oprogramowania i technologii korzysta nasz Software House? #Trójmiasto
Do tworzenia projektów webowych używamy przeważnie PHP i JavaScript. Inne, pomocnicze języki programowania również są wykorzystywane, jednak to właśnie PHP i JavaScript stanowią bazę aplikacji webowej i komunikacji z bazą danych. Co do baz danych stosujemy między innymi MySQL, PostgreSQL, SQLite, Firebase. W konkretnych przypadkach (kiedy jest to korzystne dla klienta) wykorzystujemy frameworki takie jak Laravel, Symfony, Vue.js oraz React.js.
Natomiast podczas realizacji projektów aplikacji mobilnych, zazwyczaj bazujemy na technologii Xamarin oraz React Native, która regularnie rozwijana jest przez Facebook Inc. (firmę, która stworzyła czołowe projekty mobilne takie jak Facebook App, Instagram czy WhatsApp). Te stosunkowo innowacyjne narzędzia umożliwiają nam budowę hybrydowych aplikacji mobilnych, czyli takich, które są spójne zarówno z systemem operacyjnym Android jak i iOS. Wówczas koszt całego projektu może zostać zmniejszony, ponieważ jedynie około 30% kodu to kod natywny, napisany indywidualnie dla każdego z systemów. Reszta, czyli aż 70% kodu może być współdzielona przez systemy operacyjne. W przypadku aplikacji mobilnych stosujemy głównie języki programowania takie jak Java, JavaScript, Python, Kotlin i Swift.