8 ważnych zagadnień dotyczących sklepu internetowego
Nie wszyscy właściciele sklepów internetowych mają pełną wiedzę na temat funkcji swoich witryn. Warto zaznajomić się z podstawową funkcjonalnością sklepów internetowych, aby móc odpowiednio zaplanować i zarządzać swoim projektem. Poniżej przygotowaliśmy listę kluczowych dla e-commerce zagadnień.
1. Wybór odpowiedniego systemu sklepowego
Na podstawie preferencji i potrzeb klienta, sugerujemy odpowiedni system sklepowy. Pracujemy z WooCommerce, Adobe Commerce (Magento) i PrestaShop. WooCommerce to idealne rozwiązanie dla nowych firm lub sklepów internetowych z podstawową funkcjonalnością. PrestaShop oferuje bardziej zaawansowane funkcje, a Adobe Commerce (Magento) jest przeznaczone dla największych sklepów potrzebujących specjalnych funkcji. Poziom rozbudowy wpływa bezpośrednio na poziom konfiguracji systemu sklepowego oraz koszty związane z aktualizacją i rozbudową sklepu. Wybór systemu sklepowego wynika najczęściej z docelowej funkcjonalności sklepu internetowego. Oprócz funkcji, które będą potrzebne na start warto także wziąć pod uwagę plan rozwoju na najbliższe lata działania sklepu.
2. Jak zdobyć zaufanie klienta
Klient podejmuje decyzję o zakupie nawet w ciągu kilku sekund. Oprócz atrakcyjnej oferty ważne jest przede wszystkim zaufanie. Jeśli klient zauważy niedociągnięcia w Twoim projekcie, może uznać sklep internetowy za mało wiarygodny. Ważne jest, aby sklep miał przejrzysty, nowoczesny design i prostą ścieżkę zakupową. Podstawy UX są kluczowe, aby zapewnić pozytywne doświadczenia zakupowe.
3. Wykonywanie zamówień i prośba o ofertę w sklepie internetowym (konwersje)
Konwersje to działania wykonywane przez użytkowników w sklepie, takie jak dodanie produktu do wishlisty, wysłanie wiadomości za pomocą formularza kontaktowego czy kontakt telefoniczny. Na zwiększenie liczby konwersji pozytywnie wpłyną estetyczna prezentacja produktów, łatwy sposób złożenia zamówienia czy długość całego procesu zakupowego.
4. Bezpieczny, rozpoznawalny i funkcjonalny system płatności
Bramka płatności to podstawowe narzędzie w sklepie internetowym. Często słyszymy pytanie jaki system płatności wybrać. Najlepiej sprawdzą się popularne i rozpoznawalne systemy płatności, które są znane wśród użytkowników. Ważne jest także aby wybrana bramka płatności posiadała popularne funkcje takie jak PayPo, BLIK czy płatność ratalna. Jeśli planujesz sprzedaż produktów za granicę weź pod uwagę czy wybrana bramka płatności obsługuje walutę, którą będziesz się posługiwać.
5. Wersja responsywna
Czy wiesz, że w ubiegłym roku aż 82% zakupów online zostało dokonanych za pomocą urządzeń mobilnych? Dlatego obecnie standardem jest posiadanie sklepu internetowego dostosowanego do smartfonów i tabletów. Twórca Twojego sklepu internetowego powinien zadbać nie tylko o poprawne wyświetlanie się strony w wersji mobilnej (responsywność), ale także inuicyjny interfejs, zgodnie z najnowszymi trendami UX i UI. Starannie dopracowana wersja responsywna może znacząco zwiększyć liczbę sprzedaży.
6. Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (SEO)
Na początek musisz zrozumieć, jak działa wyszukiwarka internetowa. W skrócie, roboty indeksujące przeszukują witryny internetowe i zapisują ich treści w bazie danych. Następnie zgromadzone informacje są analizowane zgodnie z algorytmem opracowanym przez specjalistów z Google. Bardzo ważnym elementem SEO jest umieszczanie wybranych fraz (np. nazw produktów) w nagłówkach sklepu internetowego. Na przykład, jeśli interesuje nas fraza "software house", możemy umieścić w nagłówku h2 tekst:
"software house Wrocław"
Mniejsza konkurencja na lokalnym rynku sprawia, że pozycjonowanie lokalne (np.: aplikacje webowe Wrocław) jest prostsze ze względu na mniejszą konkurencję. Kolejnym istotnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, są linki prowadzące do witryny. Mogą one pochodzić z innych witryn internetowych lub z Twojego sklepu internetowego (np. z sekcji Blog). Przykładem może być poniższe przekierowanie do oferty tworzenia stron internetowych (najlepiej, jeśli linkowane strony są powiązane tematycznie):
7. Pozyskiwanie klientów w sklepie internetowym
Odpowiednikiem lokalizacji sklepu stacjonarnego w kontekście sklepu internetowego jest jego reklama. Istnieje wiele sposobów promocji, zarówno płatnych, jak i darmowych. Do Twojej dyspozycji są między innymi: naturalne wyniki w wyszukiwarce (SEO i pozycjonowanie), płatne linki w wyszukiwarce (Google Ads), reklamy banerowe na innych stronach internetowych (Google Ads), reklamy w serwisie YouTube (Google Ads), wejścia do sklepu z polecenia (poczta pantoflowa, social media Twoich klientów, wizytówki firmowe), wejścia do sklepu z mediów społecznościowych (profile Twojej firmy) i wiele innych metod. Warto przetestować kilka kanałów reklamy, aby upewnić się, który z nich działa najlepiej.
8. Utrzymanie i bezpieczeństwo sklepu internetowego
Wybór odpowiedniego serwera jest podstawą do bezpiecznego i wydajnego działania sklepu internetowego.. W zależności od systemu sklepowego, liczby użytkowników oraz funkcji sklepu, należy zwrócić uwagę na wydajność komponentów oraz zabezpieczenia.Uniwersalne aspekty, na które warto zwrócić uwagę, to także: ilość dostępnej pamięci RAM, możliwość skalowalności zasobów, ilość dostępnego miejsca na dysku, częstotliwość tworzenia niezależnej kopii zapasowej plików i bazy danych (najlepiej, jeśli kopia wykonywana jest codziennie), oraz koszt przywrócenia kopii zapasowej plików i bazy danych (często jest darmowy).