Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteSpecjalistka od kampanii reklamowych pracująca nad nowym projektem

Rodzaje reklamy w internecie

Jaki rodzaj reklamy internetowej wybrać?

Reklama jest szczególnie ważna dla osób, które rozpoczynają swoją działalność. W końcu zależy im, aby dać się poznać i zdobyć nowych klientów. Jest wiele rodzajów reklamy, zarówno płatnych, jak i darmowych. Możemy pomyśleć o ulotkach, plakatach czy reklamie w lokalnym radiu. Coraz więcej osób decyduje się również na reklamę w internecie, ponieważ jest to szansa na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Tutaj również mamy wiele możliwości do wyboru. Na początku musimy zdecydować, czy będziemy prezentować naszą ofertę na portalach takich jak OLX, Fixly, Allegro, Amazon, itd. czy chcemy stworzyć swoją stronę internetową lub sklep internetowy. Każdy portal posiada swoją wewnętrzną ofertę na promowanie ofert. Jeżeli natomiast posiadamy swój własny projekt, możemy skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań, które opisaliśmy poniżej. Warto pamiętać, że strona internetowa czy sklep internetowy jest tylko narzędziem, które możemy wykorzystać w promowaniu naszej firmy. Nawet najlepszy projekt bez odpowiedniej reklamy może pozostać niezauważonym przez użytkowników.

Nie każdy rodzaj reklamy będzie jednak odpowiedni dla Twojej firmy i zamiast generować zyski oraz przyciągać grupę nowych klientów będzie jedynie dodatkowym kosztem. Po pierwsze musisz zastanowić się, gdzie potencjalni klienci mogą szukać Twoich usług - w wyszukiwarce, social mediach? Po drugie zastanów się, co będzie filarem Twojej reklamy. Zwłaszcza na początku dobrze jest ograniczyć reklamę do czołowych usług i produktów, a gdy reklama zacznie przynosić zyski, poszerzać kampanie o kolejne pozycje. Po trzecie musisz wybrać odpowiednią opcję reklamy. Jeżeli nie wiesz co dokładnie wybrać, warto potestować kilka opcji i sprawdzić, co działa najlepiej. Poniżej opisaliśmy pokrótce kilka możliwości reklamy w internecie, aby ułatwić Ci wybór.

Pozycjonowanie naturalne

Pozycjonowanie naturalne (inaczej pozycjonowanie organiczne) są to inaczej różnego rodzaju działania, których celem jest umieszczenie naszej strony na jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce Google. Jest to złożony i długofalowy proces, który może potrwać nawet do kilku miesięcy, zanim nasz cel zostanie osiągnięty. Pojawienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w przeglądarce zależy między innymi od tego, jak dopasujemy swoją stronę do wytycznych algorytmu wyszukiwarek - inaczej mówiąc, czy roboty indeksujące wyszukiwarki uznają naszą stronę za wartościową.

Niestety algorytm ten nie jest do końca nikomu znany, ale przewidziane zostały pewne kroki, których konsekwentna realizacja pomaga w pozycjonowaniu naszej aplikacji, strony internetowej lub sklepu internetowego. Przede wszystkim musimy zadbać o to, aby nasza strona była dopasowana względem SEO (posiadała czytelną i intuicyjną strukturę, odpowiednio oznaczone nagłówki, przyciski call to action, linkowanie wewnętrzne itp.) - o to powinni zadbać deweloperzy, którzy zajmują się tworzeniem strony czy sklepu internetowego. Optymalizacja SEO jest bazą pod dalsze działania w kierunku zwiększania pozycji w wyszukiwarce. Dalej musimy prowadzić regularne działania, takie jak publikowanie wartościowych dla czytelnika treści, z odpowiednią ilością słów i fraz kluczowych kompatybilnych z tematem naszej strony. Możemy też linkować naszą stronę i sklep internetowego z innych wiarygodnych i jakościowych witryn (najlepiej o podobnej tematyce).

Sieć Google Ads

Reklamy oferowane przez Google Ads to inaczej mówiąc reklamy sponsorowane, które wyświetlają się użytkownikom zainteresowanym daną usługą lub produktem w formie tekstowej, graficznej lub wideo. Istnieje wiele rodzajów kampanii, w które możesz zainwestować, aby skutecznie dotrzeć do grona Twoich potencjalnych klientów. Co ważne Twoja reklama pojawi się natychmiast po uruchomieniu kampanii, a więc nie musisz czekać na efekty tak jak w przypadku pozycjonowania naturalnego. Możliwości jest wiele i chociaż działania reklamowe wykonywane za pośrednictwem Google Ads są stosunkowo szybkie, należy je dobrać w taki sposób, który pozwoli nam efektywnie mierzyć się z konkurencją, jednocześnie nie “przepalając” budżetu.

Wyniki wyszukiwania

Jedną z dostępnych opcji jest kampania w wyszukiwarce Google, w której Twoja strona zostanie wyróżniona spośród innych pozycji wyszukiwania, znajdując się na górze bądź na dole wyszukiwarki z dopiskiem Reklama. Opcja ta jest najlepsza, gdy Twoja firma zajmuje się świadczeniem konkretnych usług - wyszczególnisz link do Twojej strony, z krótkim opisem Twojej oferty. Istotny jest fakt, że wyniki sponsorowane w przeciwieństwie do wyników naturalnych wyświetlają się nad mapą. Przed rozpoczęciem kampanii w wyszukiwarce zastanów się, na jakie frazy chcesz się wyświetlać (co użytkownik musi wpisać w wyszukiwarkę, aby zobaczył Twoją reklamę). Ważne jest również określenie lokalizacji. Warto zacząć od lokalnie, od konkretnych miast czy województw.

Kampania produktowa

Jeżeli natomiast prowadzisz sprzedaż, najlepsza dla Ciebie będzie kampania produktowa. Kiedy użytkownik wpisze słowa kluczowe, które odnoszą się do Twojego asortymentu, zobaczy Twój produkt u góry przeglądarki wraz ze zdjęciem i ceną. Reklama produktu będzie również zawierać link do Twojej witryny, gdzie będzie można go nabyć.

Kampania wideo

Kolejną możliwością reklamy Google Ads są kampanie wideo, gdzie możesz umieścić Twój własny film reklamowy. Film może się wyświetlać w formacie In-Stream, czyli przed, w trakcie lub po odtworzeniu innego filmu, z możliwością pominięcia lub niemożliwe do pominięcia (trwające do 15 sekund). Reklamy wideo w formie Out-Stream wyświetlają się w różnych witrynach poza Youtube, wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Z kolei reklamy w formacie Discovery wyświetlą się tylko w YouTube i pojawiają się kiedy użytkownik przegląda treści na innych stronach internetowych. Jeśli interesuje Cię stworzenie krótkiego filmiku, który zapadnie w pamięć odbiorców, pomyśl o stworzeniu bumpera reklamowego (filmik o długości maksymalnie 6 sekund, którego nie można pominąć).

Kampania banerowa lub tekstowa

Jak sama nazwa wskazuje, dzięki tej kampanii stworzysz banery lub reklamy tekstowe, które pojawią się użytkownikom w różnych miejscach, takich jak popularne portale, blogi, a także strony będące partnerami Google. Bardzo często targetem tej reklamy jest grupa użytkowników mająca styczność z Twoją firmą (tzw. remarketing). Polega to na tym, że osoby, które odwiedziły Twoją witrynę, a więc prawdopodobnie interesują się Twoją ofertą, będą widzieć banery z Twoją reklamą.

Media społecznościowe

Zależnie od profilu firmy media społecznościowe mogą być jednym z największych źródeł odbiorców do których chcesz dotrzeć. Dzięki social mediom nie tylko wypromujesz swoje usługi czy zwiększysz sprzedaż, ale również możesz zbudować wizerunek firmy i zaistnieć wśród potencjalnych konsumentów. Media społecznościowe umożliwiają również łatwy i szybki kontakt z klientami poprzez odpowiadanie na wiadomości prywatne czy komentarze. Co więcej poprzez dokładne zdefiniowanie grupy docelowej masz możliwość dotarcia do osób realnie zainteresowanych Twoją ofertą.

Influencer marketing

Jest to kolejna forma reklamy w sieci, która odbywa się za pośrednictwem tak zwanego influencera, czyli osoby prowadzącej w sieci bloga, vloga na YouTube czy profil na social mediach, gdzie zamieszcza treści obserwowane przez dużą ilość osób.

Influencerzy są to osoby opiniotwórcze, które wywierają wpływ na poglądy swoich obserwatorów. Przez klientów postrzegani są jako obiektywne osoby, które chcą podzielić się swoją wiedzą na temat produktu, nie naciskając nikogo na jego zakup. W taki sposób tworzą relację z klientem, która opiera się na wiarygodności i zaufaniu.

Masz pytania? Zostaw numer lub wpadnij na kawę.