Czym jest aplikacja?
Aplikacja - jest to termin, z którym spotykamy się każdego dnia. Zazwyczaj kojarzy nam się z aplikacjami, które instalujemy na swoich urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach). W praktyce każdego dnia używamy nawet kilka rodzajów aplikacji. Są to na przykład przeglądarki, gry, programy biurowe czy narzędzia umożliwiające odtwarzanie muzyki. Aplikacja to jednak dość ogólne pojęcie. Podstawowym podziałem aplikacji jest wyróżnienie aplikacji mobilnej i webowej (internetowej). Możemy spotkać się również z takimi określeniami jak aplikacja natywna, hybrydowa, aplikacja PWA czy WebView. Poniżej opiszemy pokrótce wymienione rodzaje aplikacji oraz ich cechy charakterystyczne, aby ułatwić ich rozróżnienie.
Aplikacja mobilna
Aplikacja mobilna (Ang. mobile software/application) stanowi oprogramowanie przeznaczone na urządzenia mobilne, takie jak tablety, smartfony. W większości przypadków pierwszym skojarzeniem dotyczącym tego rodzaju aplikacji są gry, które zapewniają nam dzienną porcję rozrywki i relaksu. Aplikację mobilną stanowić mogą również narzędzia przeznaczone dla bankowości, portale społecznościowe, jak i również oprogramowanie wspierające instytucje medyczne. Przedstawienie wszystkich przykładów aplikacji mobilnych nie jest możliwe - wyobraźnia i pomysły związane z ich realizacją są nieograniczone i niezliczone. Aby korzystać z aplikacji mobilnej, musimy pobrać ją na swoje urządzenie z Google Play, AppStore czy AppGallery. Aplikacje mobilne możemy podzielić na kolejne podkategorie, w zależności od sposobu ich tworzenia, takie jak natywna i hybrydowa aplikacja mobilna bądź aplikacja mobilna typu webview. Podział ten ma szczególne znaczenie przy szacowaniu budżetu na stworzenie aplikacji mobilnej. Nie ma jednak większego znaczenia dla samych użytkowników aplikacji.
1. Natywne aplikacje mobilne
Oprogramowanie natywne implementowane jest dla konkretnej platformy, takiej jak np. Android lub iOS, z wykorzystaniem dedykowanego języka programowania. Rozwiązanie charakteryzuje się dobrą i optymalną wydajnością oraz relatywnie krótkim czasem reakcji. Do tworzenia aplikacji mobilnych na iOS najczęściej używa się języków programowania takich jak Swift i Objective-C. Z kolei Java oraz Kotlin to technologie dedykowane dla popularnego obecnie Androida. Natywne aplikacje mobilne są tworzone najczęściej gdy nasza aplikacja jest przeznaczona wyłącznie na jeden system operacyjny.
2. Hybrydowe aplikacje mobilne
Aplikacje hybrydowe są tworzone niezależnie od systemu - działają zarówno na systemie Android jak i na iOS. Wybór takiego oprogramowania to nie tylko oszczędność czasu, ale i oszczędność wykorzystywanych zasobów. Szacuje się, iż kod w 70% może być współdzielony. Z kolei około 30% kodu to kod natywny (pisany indywidualnie dla każdego z systemów operacyjnych).
3. Aplikacje mobilne typu webview
Aplikacja webview to generalnie strona internetowa osadzona w aplikacji mobilnej. Taką aplikację również musimy pobrać ze sklepu Play, AppStore czy AppGallery. Aplikacja Webview po otwarciu wyświetla nam daną stronę internetową, bez konieczności uruchamiania przeglądarki. Strony te są dopasowane pod urządzenia mobilne i mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności. Przykładem jest aplikacja tłumacza Diki.pl.
Aplikacja webowa (internetowa)
Aplikacja webowa (Ang. web application) to usługa działająca w przeglądarce, a do jej uruchomienia niezbędny jest dostęp do Internetu. Można stwierdzić, że jest to bardziej rozbudowana strona internetowa, która posiada wbudowane funkjonalności, np.system rezerwacji, konfigurator oferty, możliwość uzupełniania i przechowywania danych itp. Aplikację webową uruchamiamy w ten sam sposób jak stronę internetową.
1. Aplikacja PWA
(Progressive Web Application) - progresywna aplikacja webowa, dopasowana do urządzeń mobilnych, jednak otwierana jak każda inna strona internetowa, bez konieczności pobierania aplikacji. Aplikacja PWA swoim wyglądem oraz funkcjami może przypominać aplikację mobilną. Możemy na przykład pobrać ikonę i otwierać ją z poziomu pulpitu naszego telefonu czy laptopa lub używać niektórych funkcji w trybie offline. Dlatego też nazywamy aplikację progresywną, ponieważ możemy zdecydować, do jakiego stopnia upodobnić ją do natywnej aplikacji mobilnej (uwzględniając ograniczenia techniczne).
Analizując powyższe przykłady oraz zestawienia, z pewnością możemy stwierdzić, że aplikacje stanowią nieodłączny element życia każdego z nas. Dzięki zapoznaniu się z bardziej szczegółowymi definicjami zyskujesz świadomość, która z typów aplikacji spełni Twoje oczekiwania.