Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteKobieta używa aplikacji mobilnej

Czym jest aplikacja

Aplikacja - jest to termin, z którym spotykamy się każdego dnia. Zazwyczaj kojarzy nam się z aplikacjami, które instalujemy na swoich urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach). W praktyce każdego dnia używamy nawet kilka rodzajów aplikacji. Są to na przykład przeglądarki, gry, programy biurowe czy narzędzia umożliwiające odtwarzanie muzyki. Aplikacja to jednak dość ogólne pojęcie, jako że aplikacje możemy podzielić na mobilne, internetowe, natywne, hybrydowe. Możemy stworzyć aplikację WebView czy PWA. Poniżej opiszemy pokrótce wymienione rodzaje aplikacji oraz ich cechy charakterystyczne, aby ułatwić ich rozróżnienie.

Aplikacja mobilna

Aplikacja mobilna (Ang. mobile software/application) stanowi oprogramowanie przeznaczone na urządzenia mobilne, takie jak tablety, smartfony. W większości przypadków pierwszym skojarzeniem dotyczącym tego rodzaju aplikacji są gry, które zapewniają nam dzienną porcję rozrywki i relaksu. Aplikację mobilną stanowić mogą również narzędzia przeznaczone dla bankowości, portale społecznościowe, jak i również oprogramowanie wspierające instytucje medyczne. Przedstawienie wszystkich przykładów aplikacji mobilnych nie jest możliwe - wyobraźnia i pomysły związane z ich realizacją są nieograniczone i niezliczone. Aby korzystać z aplikacji mobilnej, musimy pobrać ją na swoje urządzenie z Google Play, AppStore czy AppGallery. Warto również wspomnieć, że aplikacje mobilne instalowane na telefon możemy tworzyć na różne sposoby. Podstawowy podział stanowią aplikacje natywne, aplikacje hybrydowe, aplikacje typu webview.

1. Natywne aplikacje mobilne

Oprogramowanie natywne implementowane jest dla konkretnej platformy, takiej jak np. Android, iOS, z wykorzystaniem dedykowanego języka programowania. Rozwiązanie charakteryzuje się dobrą i optymalną wydajnością oraz relatywnie krótkim czasem reakcji. Do tworzenia aplikacji mobilnych na iOS najczęściej używa się języków programowania takich jak Swift i Objective-C. Z kolei Java oraz Kotlin to technologie dedykowane dla popularnego obecnie Androida.

2. Hybrydowe aplikacje mobilne

Aplikacje hybrydowe stanowią połączenie dwóch wyżej wymienionych platform. Są one tworzone niezależnie od systemu - działają zarówno na systemie np. Android, jak i na iOS. Wybór takiego oprogramowania to nie tylko oszczędność czasu, ale i oszczędność wykorzystywanych zasobów. W przypadku aplikacji mobilnych najczęściej stosowaną przez nas technologią jest React Native, rozwijaną regularnie przez Facebook Inc. (firma ta posiada na swoim koncie projekty mobilne takie jak Facebook App, Instagram oraz WhatsApp) lub Flutter. Są to stosunkowo nowe narzędzia, które pozwalają na budowę hybrydowych aplikacji mobilnych - kompatybilnych z systemem Android oraz iOS. Znacznie zmniejsza to koszt całego przedsięwzięcia, ponieważ szacuje się, iż kod w 70% może być współdzielony. Z kolei około 30% kodu to kod natywny (pisany indywidualnie dla każdego z systemów operacyjnych). Główne języki programowania, jakimi operujemy w przypadku aplikacji mobilnych to Java, JavaScript, Python, Kotlin oraz Swift.

3. Aplikacje mobilne typu webview

Aplikacja webview to generalnie strona internetowa osadzona w aplikacji mobilnej. Taką aplikację również musimy pobrać ze sklepu Play, AppStore czy AppGallery. Aplikacja Webview po otwarciu wyświetla nam daną stronę internetową, bez konieczności uruchamiania przeglądarki. Strony te są dopasowane pod urządzenia mobilne i mogą posiadać dodatkowe funkcjonalności. Przykładem jest aplikacja tłumacza Diki.pl.

Aplikacja webowa (internetowa)

Aplikacja webowa (Ang. web application) to usługa działająca w przeglądarce, a do jej uruchomienia niezbędny jest dostęp do Internetu. Można stwierdzić, iż jest to komunikacja pomiędzy widocznym dla Ciebie interfejsem aplikacji, a serwerem, który umożliwia użytkownikowi wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych funkcjonalności. W zależności od potrzeb aplikacja może być wykonana do użytku offline, czyli bez połączenia z internetem, webowa - działająca w sieci oraz mobilna, z której korzystamy na smartfonach, tabletach. Można je realizować z wykorzystaniem różnych języków programowania, a ich dobór związany jest w szczególności z rodzajem oraz rolą pełnioną przez program.

Pokaźna liczba klientów zadaje sobie pytanie, w jaki sposób rozpoznać zwykłą stronę internetową od aplikacji webowej. Na pierwszy rzut oka różnica nie jest zauważalna, jednak niektóre, oferowane przez witrynę usługi pozwalają na jej weryfikację. Jeżeli strona internetowa ma jedynie charakter informacyjny, opiera się wyłącznie na technologii HTML i CSS, a także nie posiada dodatkowych funkcjonalności, nie jest aplikacją. Jeśli zaś witryna posiada np. generatory liczb, dokumentów, rozbudowane funkcje, takie jak chociażby logowanie i rejestracja - niewątpliwie jest ona aplikacją.

1. Aplikacja PWA

Aplikacja PWA (Progressive Web Application) - progresywna aplikacja webowa, dopasowana do urządzeń mobilnych, jednak otwierana jak każda inna strona internetowa, bez konieczności pobierania aplikacji. Aplikacja PWA swoim wyglądem oraz funkcjami może przypominać aplikację mobilną. Możemy na przykład pobrać ikonę i otwierać ją z poziomu pulpitu naszego telefonu czy laptopa lub używać niektórych funkcji w trybie offline. Dlatego też nazywamy aplikację progresywną, ponieważ możemy zdecydować, do jakiego stopnia upodobnić ją do natywnej aplikacji mobilnej (uwzględniając ograniczenia techniczne).

Analizując powyższe przykłady oraz zestawienia, z pewnością możemy stwierdzić, że aplikacje stanowią nieodłączny element życia każdego z nas. Dzięki zapoznaniu się z bardziej szczegółowymi definicjami zyskujesz świadomość, która z typów aplikacji spełni Twoje oczekiwania.

Tworzenie aplikacji mobilnych i webowych - wersja MVP

Aplikacja MVP (minimum viable product) to aplikacja mobilna, która posiada minimalną ilość kluczowych dla niej funkcjonalności. Stworzenie aplikacji MVP to dobry sposób na sprawdzenie, czy nasz pomysł na aplikację spotkał się z uznaniem użytkowników i czy warto inwestować w rozbudowę aplikacji o kolejne funkcje.

Masz pytania? Zostaw numer lub wpadnij na kawę.