Facebook Pixel
Sopchy logo blackSopchy logo whiteWłaścicielka aplikacji mobilnej

Pojęcie aplikacji

Aplikacja - definicja, z którą spotykamy się na co dzień, zarówno w odniesieniu do urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych, laptopów. Jednak w znacznej większości odnosi się ono do aplikacji mobilnych instalowanych na smartfonach i tabletach za pośrednictwem Google Play lub App Store. Warto wiedzieć, iż aplikacja to bardzo szerokie pojęcie. Aplikacją może być również program stworzony w technologiach webowych (internetowych) otwierany na każdym urządzeniu za pomocą przeglądarki internetowej takiej jak Google Chrome lub Mozilla Firefox bez konieczności pobierania oraz instalacji. Aplikacja webowa działa podobnie jak strona internetowa jednak w odróżnieniu od niej posiada szereg zaawansowanych funkcji. Co zatem jeszcze możemy nazwać aplikacją?

Aplikacja - Twój technologiczny przyjaciel

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w ciągu dnia korzysta przynajmniej z kilku typów aplikacji. Przeglądarka, gry, programy biurowe, bądź narzędzia umożliwiające odtwarzanie muzyki... Każde z wymienionych narzędzi możemy nazwać aplikacją. Jest to oprogramowanie, które pozwala na komunikację pomiędzy Tobą - użytkownikiem, a komputerem, dzięki czemu zyskujesz możliwość korzystania z dostępnych dla Ciebie, często rozbudowanych, ułatwiających codzienność funkcjonalności.

W zależności od potrzeb, aplikacja może być wykonana do użytku offline, czyli bez połączenia z internetem, webowa - działająca w sieci oraz mobilna, z której korzystamy na smartfonach, tabletach. Można je realizować z wykorzystaniem różnych języków programowania, a ich dobór związany jest w szczególności z rodzajem oraz rolą pełnioną przez program.

Aplikacja webowa (internetowa)

(Ang. web application) to usługa działająca w przeglądarce, a do jej uruchomienia niezbędny jest dostęp do Internetu. Można stwierdzić, iż jest to komunikacja pomiędzy widocznym dla Ciebie interfejsem aplikacji, a serwerem, który umożliwia użytkownikowi wykonywanie mniej lub bardziej skomplikowanych funkcjonalności.

Pokaźna liczba klientów zadaje sobie pytanie, w jaki sposób rozpoznać zwykłą stronę internetową od aplikacji webowej. Na pierwszy rzut oka różnica nie jest zauważalna, jednak niektóre, oferowane przez witrynę usługi pozwalają na jej weryfikację. Jeżeli strona internetowa ma jedynie charakter informacyjny, opiera się wyłącznie na technologii HTML i CSS, a także nie posiada dodatkowych funkcjonalności, nie jest aplikacją. Jeśli zaś witryna posiada np. generatory liczb, dokumentów, rozbudowane funkcje, takie jak chociażby logowanie i rejestracja - niewątpliwie jest ona aplikacją.

Aplikacja mobilna

(Ang. mobile software/application) stanowi oprogramowanie przeznaczone na urządzenia mobilne, takie jak tablety, smartfony. W większości przypadków, pierwszym skojarzeniem dotyczącym tego rodzaju aplikacji są gry, które zapewniają nam dzienną porcję rozrywki i relaksu. Aplikację mobilną stanowić mogą również narzędzia przeznaczone dla bankowości, portale społecznościowe, jak i również oprogramowanie wspierające instytucje medyczne. Przedstawienie wszystkich przykładów aplikacji mobilnych nie jest możliwe - wyobraźnia i pomysły związane z ich realizacją są nieograniczone i niezliczone.

Warto również wspomnieć o najważniejszych, dostępnych typach aplikacji mobilnych. Oprócz standardowej aplikacji webowej (internetowej) wyróżniamy także:

1. Aplikacje natywne

Oprogramowanie natywne implementowane jest dla konkretnej platformy, takiej jak np. Android, iOS, z wykorzystaniem dedykowanego języka programowania. Rozwiązanie charakteryzuje się dobrą i optymalną wydajnością oraz relatywnie krótkim czasem reakcji.

Języki takie jak Swift i Objective-C, wykorzystywane są w aplikacjach przeznaczonych na system iOS. Z kolei Java oraz Kotlin to technologie dedykowane dla popularnego obecnie Androida.

2. Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe stanowią połączenie dwóch wyżej wymienionych platform. Są one tworzone niezależnie od systemu - działają zarówno na systemie np. Android, jak i na iOS. Wybór takiego oprogramowania to nie tylko oszczędność czasu, ale i oszczędność wykorzystywanych zasobów.

W przypadku aplikacji mobilnych, najczęściej stosowaną przez nas technologią jest React Native, rozwijaną regularnie przez Facebook Inc. (firma ta posiada na swoim koncie projekty mobilne takie jak Facebook App, Instagram oraz WhatsApp) lub Xamarin. Są to stosunkowo nowe narzędzia, które pozwalają na budowę hybrydowych aplikacji mobilnych - kompatybilnych z systemem Android oraz iOS. Znacznie zmniejsza to koszt całego przedsięwzięcia, ponieważ szacuje się, iż kod w 70% może być współdzielony. Z kolei około 30% kodu to kod natywny (pisany indywidualnie dla każdego z systemów operacyjnych). Główne języki programowania, jakimi operujemy w przypadku aplikacji mobilnych, to Java, JavaScript, Python, Kotlin oraz Swift.

Analizując powyższe przykłady oraz zestawienia, niewątpliwym stwierdzeniem jest, iż aplikacje stanowią nieodłączny element życia każdego z nas. Dzięki zapoznaniu się z bardziej szczegółowymi definicjami, zyskujesz świadomość, która z typów aplikacji spełni Twoje oczekiwania.