Aplikacja typu PWA
Do tej pory w naszych artykułach opisywaliśmy już wiele rodzajów aplikacji, między innymi aplikacje mobilne, webowe, natywne, hybrydowe czy webview. Jednak nadal możemy wyróżnić inne warianty aplikacji, które posiadają charakterystyczne cechy. Do tej kategorii możemy zaliczyć aplikacje typu PWA (Progressive Web Apps), które po polsku nazywamy aplikacjami progresywnymi.
1. Jak działa aplikacja PWA?
Aplikacja PWA jest to aplikacja webowa. Oznacza to, że otwieramy ją jak każdą inną stronę internetową w przeglądarce, bez konieczności pobierania jej z App Store czy Google Play. Dużym atutem aplikacji PWA jest to, że będzie działać poprawnie zarówno na komputerach, laptopach, tabletach jak i smartfonach. Każda z otwieranych podstron powinna otwierać się jako osobny adres URL. Mimo tego aplikacja progresywna swoim wyglądem oraz funkcjami może przypominać aplikację mobilną. Odczucie korzystania z aplikacji mobilnej daje przykładowo możliwość pobrania ikony na ekranie urządzenia mobilnego lub desktopowego. Co więcej niektóre funkcje aplikacji PWA mogą działać w trybie offline. Z tego właśnie powodu aplikacja tego typu nazywana jest progresywną, ponieważ to my decydujemy (z uwzględnieniem ograniczeń technicznych) do jakiego stopnia będzie przypominać aplikację natywną i jakie funkcje będą możliwe w trybie offline.
2. Kiedy zdecydować się na aplikację PWA?
Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą, aby ich aplikacja była jednocześnie webowa, mobilna i posiadała wersję dopasowaną pod urządzenia desktopowe. Aplikacje PWA z założenia są responsywne (często tworzone w metodologii mobile first), szybkie i bezpieczne. Należy wziąć pod uwagę, że mimo podobieństwa z aplikacją mobilną, jest to wciąż aplikacja webowa i nie możemy wdrożyć wszystkich funkcji, które byłby możliwe w przypadku aplikacji natywnej. Zdecydowanie jest to dobry pomysł dla tych, którzy chcą przetestować swój pomysł i stworzyć aplikację MVP, która będzie ograniczać się do podstawowych funkcji. Wówczas aplikacja progresywna pozwoli nam zweryfikować kim są użytkownicy naszej aplikacji, z jakich urządzeń najczęściej korzystają oraz jakie funkcje są mniej lub bardziej potrzebne. Dzięki temu dowiemy się, w którą stronę możemy rozbudować i rozwijać nasz projekt.