Aplikacje webowe (internetowe) tak samo jak aplikacje mobilne są bardzo rozbudowanym pojęciem. Poniżej przygotowaliśmy listę pięciu rzeczy, które są ważne dla planowania, wyceniania oraz wdrażania projektu.
1. Tworzenie specyfikacji aplikacji webowej
Specyfikacja pozwala na dokładne określenie celu aplikacji oraz spisania wszystkich funkcjonalności, jakie powinna zawierać. Specyfikacja pozwala zdefiniować docelowe działanie aplikacji i wyznaczyć jasny plan działania nad jej tworzeniem. Odpowiednio przygotowania specyfikacja znacznie poprawia organizację pracy oraz pozwala na wyeliminowanie błędów na etapie planowania. Co więcej pozwala na dokładne oszacowanie budżetu oraz czasu realizacji aplikacji webowej.
2. Technologie wykorzystane do budowy aplikacji webowej
W oparciu o rodzaj aplikacji, jej przeznaczenie i budżet sugerujemy wybór technologii, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w projekcie. Najważniejszymi czynnikami są między innymi: wydajność, funkcjonalność, elastyczność, skalowalność oraz możliwość rozwoju. Aby uniknąć problemów z aktualizacją i rozbudową w następnych latach w większości przypadków sugerujemy wykorzystanie popularnych lub nowych, ale szybko zyskujących popularność rozwiązań takich jak Vue.js, React.js, Laravel, Django, TensorFlow, Keras, PyTorch...
3. Projekt interfejsu aplikacji webowej
Oprócz funkcjonalności aplikacji webowej niezwykle ważna jest jej szata graficzna. Interfejs powinien być intuicyjny i łatwy w obsłudze dla użytkownika. Oprócz atrakcyjnego i czytelnego wyglądu aplikacji webowej, należy zadbać o jej responsywność - poprawne wyświetlanie na urządzeniach o różnych rozmiarach ekranu (laptop, tablet, smartfon).
4. Wydajność aplikacji webowych
Czas ładowania aplikacji webowej determinuje głównie wydajność aplikacji oraz moc obliczeniowa serwera. Gdy procesy wykonywane przez aplikację nie zostaną odpowiednio zoptymalizowane, aplikacja może stanowić duże obciążenie dla serwera. Najlepszą opcją, aby uniknąć problemów z wydajnością aplikacji webowej, jest zaprojektowanie odpowiedniej struktury aplikacji oraz analiza kosztów obsługi danych.
5. Metodyka pracy nad aplikacjami stosowana przez Software House Sopchy
Projektując aplikacje webowe najczęściej stosujemy metodykę Scrum/Agile, która pozwala na sprawną i elastyczną pracę nad projektem. Zaczynamy od omówienia wszystkich planowanych funkcjonalności aplikacji webowej, co pozwala na stworznie specyfikacji oraz wyznaczenia priorytetów dla projektu. Następnie dzielimy prace nad projektem na kilka etapów, w trakcie których dodajemy kolejne funkcje do aplikacji. Po każdym etapie omawiamy z zespołem technicznym oraz właścicielem aplikacji dokonane zmiany i wyznaczamy dalsze cele rozwoju aplikacji.