Aplikacje webowe (internetowe) tak jak i aplikacje mobilne to zazwyczaj rozbudowane projekty. Poniżej przygotowaliśmy listę pięciu podstawowych aspeków na które warto zwrócić uwagę podczas planowania, wyceniania oraz wdrażania projektu.
1. Tworzenie specyfikacji dla aplikacji webowej
Dzięki specyfikacji możemy określić przeznaczenie aplikacji, charakterystykę grupy docelowej oraz przede wszystkim spisać wszystkie funkcjonalności jakie aplikacja webowa ma posiadać. Kiedy zdefiniujemy docelowe działanie aplikacji łatwiej jest stworzyć dokładny plan działania oraz oszacować budżet i czas realizacji aplikacji.
2. Technologie wykorzystane do budowy aplikacji webowej
W oparciu o rodzaj aplikacji, jej przeznaczenie i budżet sugerujemy wybór technologii, które naszym zdaniem najlepiej sprawdzą się w projekcie. Najważniejszymi czynnikami są między innymi: wydajność, funkcjonalność, elastyczność, skalowalność oraz możliwość rozwoju. Aby uniknąć problemów z aktualizacją i rozbudową w następnych latach w większości przypadków sugerujemy wykorzystanie popularnych lub nowych, ale szybko zyskujących popularność rozwiązań takich jak Vue.js, React.js, Laravel, Node,js.
3. Projekt interfejsu aplikacji webowej
Poza funkcjonalnością aplikacji webowej bardzo ważny jest również jej design. Szata graficzna powinna być dostosowana do najnowszych trendów UX, aby zapewnić użytkownikom łatwą i intuicyjną obsługę. Ważnym aspektem jest również responsywność, czyli dopasowanie aplikacji webowej do urządzeń o różnych rozmiarach ekranu,
4. Wydajność aplikacji webowych
Na finalny czas ładowania się aplikacji wpływają głównie: wydajność samej aplikacji oraz dostępne zasoby infrastruktury serwera (czyli moc obliczeniowa infrastruktury). Jeżeli aplikacja nie będzie posiadać odpowiednio zoptymalizowanych procesów, może generować duże obciążenie dla infrastruktury. Przy dużym ruchu koszty utrzymania mocarnej jednostki serwera będą ogromne. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie zaprojektowanie architektury aplikacji oraz optymalizacja kodu odpowiadającego za obsługę danych.
5. Metodyka pracy nad aplikacjami webowymi stosowana przez Software House Sopchy
Podczas tworzenia aplikacji webowych i aplikacji mobilnych preferujemy metodykę Scrum / Agile. Odpowiednio zastosowana pozwala na stosunkowo szybką i elastyczną realizację projektu. Ogólnie rzecz biorąc polega ona na zebraniu listy funkcji aplikacji webowej lub aplikacji mobilnej (spisaniu specyfikacji), określeniu ich priorytetu i przystąpieniu do pracy, która dzieli się na tak zwane "sprinty". Każdy "sprint" trwa zazwyczaj od 1 do 4 tygodni i wnosi kolejne działające funkcje dostępne dla użytkowników. Po każdym sprincie zleceniodawca z zespółem programistów omawiają wprowadzone zmiany i określają nowe cele oraz ich priorytet.