Aktualizacja systemu PrestaShop do najnowszej wersji
Co pewien czas udostępnione są aktualizacje oprogramowania PrestaShop, które wprowadzają pewne ulepszenia do systemu sklepowego. W poniższym artykule opisaliśmy czy warto przeprowadzać na bieżąco aktualizację sklepu internetowego PrestaShop, jakie są korzyści aktualizacji i jakie ewentualne problemy może generować aktualizacja.
1. Najnowsza aktualizacja PrestaShop 8.1
W ostatnim czasie została opublikowana aktualizacja wersji 8.1. Jedną ze zmian wprowadzonych w aktualizacji jest przebudowa strony do zarządzania produktami. Ta zmiana ma zapewnić łatwiejszą nawigację oraz wydajność strony zarządzania produktami, aby spełnić oczekiwania zarówno małych jak i dużych firm. Kolejna rzecz, która została wprowadzona w aktualizacji to ułatwienie wybierania atrybutów dla produktów. Udoskolono również zarządzanie cenami oraz stanem magazynowym. Wprowadzono zmiany również w zarządzaniu podatkami, aby ich obliczenia były bardziej przejrzyste. Ułatwiono również zarządzanie obrazami. Poprawiono również zarządzanie produktami multisotre, zarządzanie obrazami oraz dodawanie nowych produktów. Podsumowując całość wprowadzanych zmian ma przede wszystkim zwiększyć intuicyjność i wydajność panelu PrestaShop.
2. Korzyści aktualizacji PrestaShop
Każda aktualizacja wprowadza nowe funkcjonalności i ulepszenia, które mogą wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie sklepu internetowego oraz obsługę zamówień. Co ważne aktualizacja może również mieć pozytywny wpływ na wydajność Twojego sklepu internetowego. Nowe wersje oprogramowania często posiadają lepszą optymalizację kodu. Bardziej wydajny sklep internetowy przekłada się również na lepsze doświadczenie klienta i zwiększenie ilości konwersji. Przede wszystkim dbamy jednak o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w naszym sklepie internetowym, jako że aktualizacje systemu PrestaShop posiadają często poprawki zabezpieczeń, które czynią sklep internetowy mniej podatny na ataki i chronią wrażliwe dane użytkowników.
3. Wady aktualizacji PrestaShop
Jeżeli Twój sklep internetowy nie był aktualizowany od dłuższego czasu lub posiada sporą ilość dedykowanych modyfikacji, prace nad aktualizacją PrestaShop mogą być czasochłonne. Przed wdrożeniem aktualizacji warto również sprawdzić czy wszystkie wykorzystywane moduły są kompatybilne z używaną wersją Presty. W innym przypadku może okazać się, że ważne dla nas funkcje po aktualizacji nie będą dostępne w dotychczasowej formie.
4. Czy aktualizacja PrestaShop do najnowszej wersji jest konieczna?
Samo pojawienie się nowej aktualizacji systemu nie zawsze oznacza, że musimy ją niezwłocznie wykonać. Największe znaczenie ma bezpieczeństwo i stabilność sklepu internetowego. Jeżeli najnowsza aktualizacja posiada poprawkę bezpieczeństwa, powinno się wdrożyć ją jak najszybciej. Starsze wersje oprogramowania po jakimś czasie tracą wsparcie w zakresie bezpieczeństwa. Warto więc monitorować czy używana w naszym sklepie internetowym wersja PrestaShop jest jeszcze wspierana. Zaleca się raz na minimum rok sprawdzenie dostępnych aktualizacji, zarówno systemu jak i używanych modułów.
5. Czy wszystkie wersje PrestaShop można zaktualizować do najnowszej wersji?
Teoretycznie każda wersja PrestaShop (1.7.4, 1.7.5, 1.7.6, 1.7.7, 1.7.8) ma możliwośc aktualizacji. Należy jednak pamiętać, że im starsza jest wersja, tym trudniejsza będzie jej aktualizacja. W niektórych przypadkach może okazać się, że czas potrzebny na wdrożenie aktualizacji będzie dłuższy niż stworzenie nowego sklepu internetowego. Każdy przypadek aktualizacji jest indywidualny, jako że sklepy posiadają różny poziom rozbudowy oraz ilośc modułów. Każdy przypadek warto omówić ze specjalistą w tym zakresie, który oszacuje zakres prac nad aktualizacją na przykładzie Twojego sklepu.
Decyzja o przeprowadzeniu aktualizacji w sklepie internetowym powinna być poprzedzona analizą działania sklepu internetowego i skonsultowana z działem technicznym. Jeżeli szukasz zespołu, który pomoże Ci w zakresie aktualizacji PrestaShop, skontaktuj się z naszym zespołem, który posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z tym systemem sklepowym.