5 kluczowych kwestii związanych z projektowaniem aplikacji #Kraków
Aplikacje mobilne oraz aplikacje internetowe to najczęściej złożone projekty, które mają szereg zaawansowanych funkcjonalności. Planując wdrożenie aplikacji mobilnej czy webowej warto zwrócić uwagę na następujące aspekty.
1. Tworzenie specyfikacji dla aplikacji mobilnej
Tworzenie specyfikacji dla aplikacji mobilnej to kluczowy etap, który wymaga szczególnej uwagi. Specyfikacja to dokument, który zawiera szczegółowe informacje takie jak cel aplikacji, opis grupy docelowej, listę funkcjonalności, harmonogram prac, itp. Dobrze stworzona aplikacja mobilna pozwala na dobrą organizację pracy oraz wyeliminowanie części zmian i błędów jeszcze na etapie planowania. Specyfikacja pozwala również na określenie kosztów i czasu realizacji projektu.
2. Technologie używane w budowie aplikacji mobilnych i webowych
Podstawą do wyboru technologii, która zostanie użyta w budowie aplikacji mobilnej czy webowej są czynniki takie jak rodzaj i cel aplikacji, wymagane funkcjonalności oraz budżet, który właściciel aplikacji chce przeznaczyć na jej wdrożenie i rozwój. Dodatkowo wybrana technologia powinna sprawić, że nasza aplikacja mobilna bądź webowa będzie wydajna, elastyczna oraz funkcjonalna. Dlatego najczęściej wybieramy sprawdzone rozwiązania, które od dłuższego czasu cieszą się uznaniem i popularnością. Są to m.in. Vue.js, React.js, Laravel, Django, TensorFlow, Keras, PyTorch.
3. Wydajność aplikacji webowych oraz mobilnych
Szybkość ładowania aplikacji zależy od kilku czynników, takich jak wydajność aplikacji czy serwera. Jeśli procesy zachodzące w aplikacji nie zostaną odpowiednio zoptymalizowane, aplikacja może wykorzystywać ogromne zasoby serwera. Aby uniknąć problemów z wydajnością aplikacji mobilnej oraz webowej, jednocześnie unikając wysokich opłat za utrzymanie aplikacji na serwerze, należy zaprojektować prawidłową strukturę aplikacji oraz przeanalizować koszty obsługi danych.
4. Metodyka pracy nad aplikacjami stosowana przez Software House Sopchy
Nasz Software House preferuję metodykę Scrum/Agile, która umożliwia wydajną pracę nad aplikacją mobilną i webową. Pracę rozpoczynamy od wyznaczenia wszystkich funkcjonalności, jakie ma posiadać aplikacja oraz określeniu priorytetów dla projektu. Następnie realizacja projektu podzielona jest na etapy, trwające od 1 do 3 tygodni, w trakcie których wdrażamy kolejne funkcje w aplikacji i planujemy kolejne kroki jej rozwoju.
5. Marketing dla aplikacji mobilnej
Po opublikowaniu wersji produkcyjnej Twojej aplikacji mobilnej, warto sprawić aby trafiła do jak największego grona odbiorców. Odpowiednia reklama pomoże Ci dotrzeć do potencjalnych użytkowników. Możesz promować aplikację tworząc reklamę w sklepach z aplikacjami (Google Play, AppStore, itp.), stworzyć kampanię reklamową w mediach społecznościowych czy promować aplikację na innych kanałach marketingowych, np. stronie internetowej czy kanale YouTube. Pamiętaj, że skuteczna reklama, to taka która jest dopasowana pod swoją grupę docelową, jej potrzeby i preferencje.