Optymalizacja SEO przez programistów
Optymalizacja SEO strony internetowej czy sklepu internetowego to szereg czynności, które wpływają na nasze działania związane z pozycjonowaniem naturalnym w wyszukiwarce. SEO głównie kojarzone jest z tworzeniem treści pod pozycjonowanie naturalne. Treści możesz przygotować samodzielnie lub za pomocą copywritera. Ważne, aby teksty były unikatowe i zawierały odpowiednią ilość słów i fraz kluczowych powiązanych z Twoją ofertą. Dla przykładu u nas będą to m.in. “outsourcing IT”, “e-commerce”, “tworzenie aplikacji mobilnych i webowych”. Poza samymi treściami jest jeszcze wiele czynników, od których zależy powodzenie rankowania Twojej strony internetowej w wyszukiwarce. Część z nich leży po stronie technicznej i należy o nie zadbać już na etapie tworzenia projektu. Poniżej opisaliśmy te, które uznaje się za decydujące dla pozycjonowania Twojej witryny.
1. Łatwa nawigacja po stronie internetowej
Wybierając design strony internetowej coraz więcej osób zwraca uwagę nie tylko na aspekty wizualne, ale również na to czy treści są przedstawione w czytelny sposób i czy łatwo poruszać się po stronie. Jest to bardzo dobre podejście, ponieważ poza atrakcyjnym designem kolejna rzecz na którą użytkownik zwróci uwagę to szybkość i prostota znalezienia ważnych informacji. Roboty indeksujące mają w tym przypadku podobne podejście. Wolą strony internetowe po których łatwo się nawiguje. Aby zapewnić użytkownikom i robotom łatwy dostęp do informacji o Twojej firmie i jej ofercie, zadbaj o odpowiednie linkowanie i przekierowania na swojej stronie. Dodaj najważniejsze podstrony do menu głównego. Dodatkowe treści możesz podlinkować np. w przyciskach. Te najbardziej istotne warto podlinkować w odpowiedniej sekcji na stronie głównej. Nawigację po stronie internetowej dla użytkowników i robotów ułatwią również breadcrumbsy - informują nas jaką ścieżkę pokonaliśmy, aby znaleźć się na danej podstronie.
2. Odpowiedni układ i ilość treści
Twórca strony internetowej pomoże zadbać Ci o odpowiedni układ sekcji, nagłówków i treści. Twoim zadaniem z kolei będzie przygotowanie tekstów do ich uzupełnienia. Na stronie głównej pisz krótko i rzeczowo. Oprócz robotów stronę odwiedzą przede wszystkim potencjalni klienci, których chcesz zachęcić do przeczytania opisów naszej oferty, a nie wystraszyć ich ścianą tekstu. Dłuższy opis oferty możesz umieścić w przeznaczonych do tego zakładkach. Jeżeli Twoja oferta nie jest na tyle rozbudowana, aby tworzyć dodatkowe podstrony, możesz stworzyć treści pod SEO w formie wpisów na bloga. Wpisy nie muszą być publikowane na stronie internetowej, jeżeli uznasz, że nie mają wartości merytorycznej dla jej użytkowników. Deweloper podpowie Ci, jaka opcja będzie dla Ciebie najlepsza i pomoże Ci przygotować odpowiednią strukturę pod wpisy SEO.
3. Responsywność
Dopasowanie do urządzeń mobilnych i desktopowych do różnych rozmiarach ekranu to obecnie standard. Jeżeli treści na Twojej stronie internetowej będą ucięte, jest duża szansa, że użytkownik uzna ją za nieprofesjonalną i szybko opuści stronę. Roboty również weryfikują responsywność strony internetowej. Jeżeli zauważą nieprawidłowości w wyświetlaniu strony na mniejszych ekranach, nie będą skłonne kierować na nie użytkowników.
4. Opisy do zdjęć
Grafiki i zdjęcia na stronie internetowej przyciągają uwagę użytkowników i sprawiają, że Twoja strona internetowa jest bardziej atrakcyjna w odbiorze. Roboty indeksujące niestety nie są w stanie ich zobaczyć. Mogą je jednak przeczytać - w tym celu dodajemy opis alt do zdjęć. Jest to krótka informacja o tym, co znajduje się na zdjęciu. Dzięki opisowi grafiki są bardziej przyjazne dla robotów. Jest to również udogodnienie dla osób, które ze względu na trudności z widzeniem korzystają z funkcji czytania stron internetowych.
5. Mapa witryny
Mapa witryny to dokument tekstowy, w którym zawiera się informacje o wszystkich podstronach na Twojej witrynie. Mapa informuje roboty indeksujące, na które podstrony powinny zwrócić uwagę. Mapa witryny wspomaga indeksowanie podstron i jest szczególnie ważna, gdy nie wszystkie podstrony są podlinkowane w obrębie samej witryny.
6. Przyjazne linki url
Tym mianem możemy określić linki, które posiadają czytelny i logiczny ciąg wyrażeń. Często zawierają również informację o nadrzędnych stronach lub kategoriach. Link powinien w jasny sposób informować, na jakiej podstronie znajduje się użytkownik. Przypadkowy ciąg znaków czy liczb nie będzie uznany za przyjazny zarówno przez użytkowników, jak i Googleboty. Prosta forma linku jest także łatwiejsza do zapamiętania i lepiej prezentuje się, gdy udostępnimy link w mailu do klienta czy social mediach.
7. Kanoniczne url
To bardzo istotny aspekt techniczny SEO. Jeżeli w witrynie masz kilka podstron o podobnej lub tej samej treści, warto dać znać robotom indeksującym, na którą z tych stron mają zwrócić uwagę. Strona wskazana jako kanoniczne url będzie mieć największy udział w indeksowaniu. Jest kilka sposobów określenia strony jako kanonicznej, np. poprzez dodanie tagu czy nagłówka w kodzie. Pamiętaj, że strony niekanoniczne nie powinny znaleźć się w mapie witryny, o której mowa w punkcie 5.
8. Hreflangi
Hreflang to atrybut, który określa wersje językowe, jakie posiada Twoja strona internetowa. Na jego podstawie wyszukiwarka rozpoznaje, na jakie języki została przetłumaczona strona internetowa i może dobrać odpowiednie tłumaczenie w zależności od lokalizacji użytkownika. Atrybut hreflang warto dodać również, gdy posiadamy podobne wersje językowe strony, na przykład osobne dla Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Wówczas unikniemy określenia podstron o podobnej treści jako duplikaty.
9. Plik robot.txt
Jest to plik dedykowany robotom indeksującym, który służy jako przewodnik po Twojej witrynie. Plik wskazuje ścieżkę, po jakiej mogą poruszać się Googleboty. Może wskazywać również podstrony, do których roboty nie powinny zaglądać i brać pod uwagę przy indeksowaniu. Będą to strony takie jak koszyk zakupowy, regulamin, polityka prywatności, strona logowania i rejestracji, itp.
10. Metadane
W skład metadanych wchodzi meta title oraz meta opis. To nic innego jak tytuł oraz krótka informacja o tym, co znajduje się na podstronie. Oprócz tego, że metadane są weryfikowane przez roboty indeksujące, mają też duże znaczenie dla użytkownika. Nadany tytuł oraz opis wyświetla się w wynikach wyszukiwania. W związku z tym, metadane oprócz słów kluczowych, powinny zawierać zwięzły opis, zachęcający do wejścia na Twoją stronę internetową.
11. Szyfrowanie SSL
Szyfrowanie SSL symbolizuje kłódka znajdująca się koło nazwy domeny. Symbol ten potwierdza, że witryna jest bezpieczna i możemy bez obaw ją przeglądać. Czasami jednak trafiamy na strony internetowe oznaczone jako “niebezpieczne”. Oznacza to, że dane przesyłane podczas przeglądania strony nie są zabezpieczone i mogą dostać się w niepowołane ręce. Taka informacja skutecznie zniechęca potencjalnych klientów do wypełnienia formularza czy zrobienia zakupów. Również Google przyznało, że ze względu na bezpieczeństwo użytkowników w sieci, preferuje witryny posiadające certyfikat SSL. Ten fakt może nie mieć bezpośredniego wpływu na rankowanie Twojej strony w wyszukiwarce Google, jednak na pewno negatywnie wpłynie na ruch na stronie.