Rezerwacja online na stronie internetowej
Systemy rezerwacji online znacznie zyskują na popularności. Jest to spora oszczędność czasu dla użytkownika, który nie musi pojawiać się osobiście, aby zrobić rezerwację czy tracić czas na dzwonienie do usługodawców z zapytaniem o wolny termin. Obecnie najbardziej popularne są systemy używane do rezerwacji zakwaterowania, takie jak Booking.com czy airbnb.pl. Uznanie zyskują również portale takie jak Znany Lekarz.pl, gdzie szybko i wygodnie umówimy wizytę do wybranego specjalisty. Użytkownicy cenią sobie tego typu rozwiązania, ponieważ w jednym miejscu mogą sprawdzić, czy interesujący ich termin jest wolny, ile zapłacą, jakie są opinie itp. System rezerwacji online to duże udogodnienie również dla przedsiębiorców. Posiadając taki system, mogą zarządzać i przechowywać wszystkie rezerwacje w jednym miejscu. Co ważne system rezerwacji można otworzyć na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu, a więc potencjalni klienci nie muszą czekać, aż będziemy mieć dostęp do notesu czy kalendarza.
System rezerwacji na stronie internetowej może być mniej lub bardziej zaawansowany. Niektóre systemy rezerwacji dzięki swoim indywidualnym funkcjom można zaliczyć już do grona aplikacji webowych czy aplikacji mobilnych. Nie zawsze jednak potrzebne są aż tak rozbudowane rozwiązania, dlatego poniżej przygotowaliśmy porównanie kilku opcji. Każda z nich pozwala na szybkie rezerwacje online. Różnią się jednak poziomem funkcjonalności, a co za tym idzie, czasem oraz kosztem wdrożenia.
1. Zewnętrzny system rezerwacji
Jest to dobra opcja dla osób, które posiadają już konto na zewnętrznym portalu do wykonania rezerwacji online, np. Booksy. W tym przypadku na naszej stronie internetowej musimy jedynie stworzyć sekcję, w której poinformujemy użytkownika o możliwości dokonania rezerwacji online i dodamy przekierowanie do naszego profilu w formie linku lub przycisku. Jest to najprostszy sposób na zapewnienie użytkownikom rezerwacji online, który nie zwiększy kosztu stworzenia strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że zewnętrzne portale mogą wymagać opłaty wstępnej, abonamentowej lub prowizji. Istnieje również ryzyko, że portal przestanie funkcjonować i stracimy narzędzie do rezerwacji online.
Przykład prostego, ale funkcjonalnego kalendarza rezerwacji, można zobaczyć w jednym z naszych projektów - Adwokat Kielce.
2. Wewnętrzny system rezerwacji online oparty na gotowym skrypcie
Wdrażając wewnętrzny system rezerwacji online, dajemy użytkownikom możliwość szybkiej rezerwacji terminu z poziomu naszej strony internetowej. Wchodząc w kalendarz na stronie internetowej, użytkownik widzi jakie terminy są wolne, z wyszczególnieniem dni oraz godzin. Oszczędność czasu i wygoda to dwie główne zalety posiadania wewnętrznego systemu rezerwacji online. Usługodawca może w jednym miejscu zarządzać wszystkimi rezerwacjami, a użytkownik w prosty i szybki sposób może wybrać termin, który go interesuje. Koszt wewnętrznego systemu rezerwacji online może różnić się w zależności od tego, na jakie funkcje się zdecydujemy. Dzięki temu, że możemy oprzeć system na gotowym skrypcie, zazwyczaj nie przekracza kilku tysięcy złotych. Opłata za wewnętrzny system rezerwacji jest jednorazowa. Nie musimy martwić się o dalsze koszty abonamentu czy prowizji.
Jeżeli chcesz zobaczyć, jak w praktyce może wyglądać podlinkowanie zewnętrznego systemu rezerwacji na stronie internetowej, zerknij na projekt strony internetowej naszego klienta - Browar PINTA - zwiedzanie.
3. Indywidualny system rezerwacji online
Nie zawsze gotowe i sprawdzone rozwiązania odpowiadają potrzebom naszej firmy. Jeżeli chcemy dać użytkownikom nieco więcej niż możliwość wybrania godziny i daty, musimy dodać do naszego systemu rezerwacji dedykowane funkcjonalności. Możemy dać użytkownikom możliwość wyboru rodzaju usługi, lokalizacji czy osoby, która ją wykona. System rezerwacji może wysyłać również wiadomości SMS lub maile z przypomnieniem o nadchodzącym terminie usługi, zarówno do klientów, jak i do pracowników. Do systemu rezerwacji możesz podłączyć również płatności online, które umożliwią wykonanie szybkiej płatności za zaliczkę czy całą usługę. System może generować również raporty, które pozwolą Ci monitorować ilość wykonanych rezerwacji, dochód itp. System rezerwacji możesz zintegrować z systemem do faktur, platformą do spotkań online czy firmowym systemem ERP - wszystko zależy od indywidualnych potrzeb firmy. Tworzenie indywidualnych funkcjonalności to czasochłonny proces, który zdecydowanie wpłynie na czas realizacji oraz koszt projektu. Kwestie tego typu najlepiej omówić bezpośrednio z osobą techniczną, która oszacuje wymagany nakład pracy, w zależności od ilości i poziomu zaawansowania funkcji, jakie chcemy wprowadzić.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak w praktyce może wyglądać nieco bardziej rozbudowany system rezerwacji, zerknij na nasz projekt aplikacji webowej Happylife.
4. Zapytanie przez formularz
Jest to alternatywa systemu rezerwacji, dość często spotykana na stronach internetowych. Polega na dodaniu do strony internetowej kalendarza, za pomocą którego użytkownik będzie mógł wskazać jaki termin usługi go interesuje. Właściciel strony otrzymuje wówczas wiadomość e-mail ze wskazaną w kalendarzu datą i może przesłać odpowiedź z konkretną informacją. Jest to dobra opcja dla osób, które potrzebują nieco czasu na weryfikację czy w wybranym terminie będą dostępni. Z drugiej strony użytkownik wysyłający zapytanie przez formularz musi oczekiwać na odpowiedź usługodawcy, co wydłuża cały proces i może zniechęcić do skorzystania z usług. Dobrze więc zadbać o możliwie szybkie udzielenie odpowiedzi. Samo rozwiązanie jest stosunkowo proste do wdrożenia na stronie internetowej i jego koszt nieznacznie wpłynie na wycenę projektu. Dzięki temu polecany jest również osobom, które chcą przetestować zainteresowanie ewentualnym systemem rezerwacji na swojej stronie internetowej lub nie mają budżetu na wdrożenie wewnętrznego systemu.
Sprawdź, jak wygląda zapytanie o termin przez formularz na stronie jednego z naszych klientów - Kemer Studio.