Jaki system płatności wybrać do sklepu internetowego?
Jednym z ostatnich kroków tworzenia sklepu internetowego jest zintegrowanie go z wybranym systemem płatności. Porównując oferty różnych rozwiązań płatniczych, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych kryteriów. Poniższy artykuł pokrótce opisuje, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę oraz jakie systemy płatności są najczęściej używane przez klientów e-commerce w kraju i za granicą.
1. Jak wybrać system płatności internetowych
Podczas wybierania systemu płatności niezmiernie ważne jest to czy dany system płatności jest popularny wśród naszej grupy docelowej. Jeżeli system płatności będzie znany klientom i wzbudzi ich zaufanie, szansa, że zrealizują płatość za zamówienie, jest znacznie większa. Kolejna istotna rzecz to dostępne metody realizowania transakcji - obsługa kart płatniczych VISA i MasterCard, BLIK, Google Pay, Apple Pay czy możliwość integracji z PayPal. Bezpieczeństwo i wygoda w wykonywaniu transakcji to z pewnością najważniejsze czynniki, na które powinno się zwrócić uwagę, porównując systemy płatności internetowych. Każdy przedsiębiorca na pewno zwróci uwagę również na to, jakie opłaty początkowe i stałe są wymagane oraz jaka prowizja będzie pobierana od dokonywanych transakcji. Dodatkowe opłaty mogą obowiązywać przykładowo za wypłatę środków lub zwrot środków na konto klienta w przypadku odstąpienia od umowy. Ostatnia kluczowa kwestia to czy wybrany system płatności można zintegrować z używaną przez nas platformą e-commerce. Najbardziej znane systemy posiadają szereg gotowych integracji z WooCommerce, Prestashop, Magento, Shoper, Shoplo i wieloma innymi platformami. Jednak jeśli zdecydujemy się na niszowe rozwiązanie, musimy liczyć się z tym, że połączenie naszego sklepu internetowego z systemem płatności, może być problematyczne.
2. Popularne systemy płatności w Polsce
Najczęściej wybierani operatorzy płatności online w Polsce to między innymi PayU, Przelewy24/Dotpay oraz Tpay. To jaki system płatności wybierzesz dla swojego biznesu, zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto również zwrócić się bezpośrednio do wybranego operatora o przygotowanie indywidualnej oferty dla Twojej firmy, ponieważ w niektórych przypadkach można negocjować standardowe stawki.
PayU często określany jest mianem najbardziej popularnego systemu płatności w Polsce. Zyskuje również uznanie za granicą i jest dostępny w wielu krajach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej, a także Australii. Jego zalety wskazywane przez użytkowników to wiele integracji oraz nieodpłatne wypłaty i zwroty środków. Nie oferuje natomiast integracji z PayPalem, a także w porównaniu z innymi systemami ma ograniczony zakres płatności mobilnych. W zestawieniu z innymi systemami płatności PayU pobiera jedne z najwyższych prowizji za przeprowadzane transakcje.
Przelewy24/DotPay oferuje wiele różnorodnych metod płatności, na przykład przez BLIK, kody QR, PayPal, SMS Premium, Facebook i wiele innych. W ofercie uwzględnione jest aż ponad 350 różnych metod płatności internetowych. Dużym plusem jest również niska opłata aktywacyjna oraz największa ilość dostępnych wersji językowych.
TPay proponuje jedne z najniższych prowizji od wykonywanych transakcji. Wymagana jest jednak opłata za wypłatę środków z konta, po przekroczeniu 4 wypłat w miesiącu. W porównaniu z innymi operatorami płatności przewiduje najwyższą opłatę za chargeback (zwrot środków przy odstąpieniu od umowy). TPay w ofercie zawiera największą ilość obsługiwanych kart płatniczych oraz walut. Możliwe jest również skorzystanie z wersji demo, w której przetestujemy dostępne funkcjonalności.
3. Popularne systemy płatności za granicą
Przy wyborze systemu płatności dla klientów międzynarodowych warto dowiedzieć się jaki system jest najczęściej używany w krajach, w których prowadzimy największą sprzedaż. Przykładowo na rynku skandynawskim warto zdecydować się na DIBS, Klarna i Vipps. W Niemczech popularne systemy płatności to Stripe, 2 Checkout czy PayFast. Z kolei w Wielkiej Brytanii często wybierane są PayPal, Mollie oraz Amazon Payments.
Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalny globalnie system płatności to PayPal. Chociaż w porównaniu do innych operatorów płatności, PayPal uwzględnia stosunkowo wysokie prowizje, w zamian oferuje rozwiązanie, któremu zaufali klienci na całym świecie, co przekłada się na większą ilość konwersji. System PayPal udostępnia użytkownikom internetowy portfel, za pomocą którego mogą zarządzać środkami z różnych źródeł i przekazywać je elektronicznie do wybranej grupy odbiorców, bez udostępniania danych bankowych. PayPal oferuje płatności w 29 walutach, łącznie z przewalutowaniem cen po aktualnym kursie. Obsługuje kilka rodzajów kart kredytowych (w tym Visa, MasterCard, American Express i inne).
Stripe to coraz bardziej powszechny system płatności w wielu krajach. Udostępnia szeroki zakres płatności internetowych, w tym między innymi płatność kartą, portfelem mobilnym, Apple Pay czy Google Pay. Dużą zaletą tego operatora płatności jest obsługa ponad 135 różnych walut. Stripe udostępnia również zaawansowane możliwości personalizacji obsługi płatności w sklepie internetowym. Co więcej, dzięki licznym możliwym integracjom można połączyć Stripe z innymi usługami i tym samym lepiej optymalizować przeprowadzane transakcje.
Amazon Payments to kolejna platforma płatności online, która zyskuje dużą popularność. System ten umożliwia użytkownikom przeprowadzanie transakcji online za pomocą konta Amazon - dzięki zapisaniu danych użytkownika nie trzeba wprowadzać ich przy każdym kolejnym zakupie, co skraca ścieżkę finalizowania płatności. Innowacyjnym rozwiązaniem oferowanym przez Amazon Pay jest z pewnością pomoc asystenta Alexa, który powiadomi nas głosowo o statusie naszego zamówienia.