Jakimi wyrażeniami posługuje się na co dzień zespół software house?
W każdym środowisku, w tym również IT, często używa się specjalistycznego słownictwa i skrótów, które mogą być niezrozumiałe dla osób spoza branży. Chociaż słownictwo tego typu znacznie poprawia komunikację w zespole (np. zamiast pytać “na jakim etapie realizowane jest zmiana wdrażana w projekcie?”, pytamy “jaki jest status tasku?”), terminy te mogą wydawać się zagadkowe dla naszych klientów. Dlatego też w tym artykule przybliżymy niektóre z tych wyrażeń, aby lepiej zrozumieć słownictwo, którym na co dzień posługuje się między innymi zespół naszego software house.
API (Application Programming Interface) - w przypadku integracji często pytamy o dostępne API, czyli "furtkę" pozwalającą na komunikację pomiędzy systemami. Jest to zestaw reguł i protokołów, które pozwalają różnym aplikacjom na komunikowanie się ze sobą. Dzięki API można na przykład połączyć aplikację mobilną ze sklepem internetowym.
Backup - czyli kopia zapasowa, którą tworzymy w celu przechowywania kopii danych i ich ochrony przed utratą. Mogą obejmować różne rodzaje danych, od plików użytkowników po bazy danych aplikacji i kod źródłowy.
Cache - to rodzaj tymczasowej pamięci, która przechowuje dane, aby przyspieszyć ich przyszły dostęp. Temat cache często poruszany jest przy weryfikacji wprowadzonych zmian, które ze względu na pamięć podręczną nie są od razu widoczne dla wszystkich użytkowników.
Frontend/Backend - to część aplikacji, którą widzi i z której korzysta użytkownik (interfejs użytkownika) np.: widoczne na stronie pola formularza kontaktowego. Backend to natomiast część działająca na serwerze, która przetwarza dane i zarządza logiką aplikacji np.: wysyłka na adres email danych wpisanych w formularzu.
Produkcja - to środowisko, w którym aplikacja jest uruchomiona i dostępna dla użytkowników końcowych. Krótko mówiąc to docelowy projekt, z którego korzystają użytkownicy.
Dev (środowisko) - kopia projektu uruchomiona tylko i wyłącznie w celach testowych. Swoista piaskownica dla programistów służąca do testów oraz wdrażania nowych funkcji. Dzięki temu programiści mogą pracować bez wpływu na produkcyjną wersję aplikacji czy sklepu internetowego. Wersja deweloperska pozwala na swobodne testowanie zmian bez ingerencji w płynne działanie strony, sklepu czy aplikacji.
Sprint - to podstawowy element metodologii Agile, który oznacza krótki okres pracy zespołu nad określonymi zadaniami. Celem sprintu jest dostarczenie konkretnej, działającej części oprogramowania.
User Story - User Story to krótki opis funkcjonalności oprogramowania z perspektywy każdego użytkownika. Najczęściej wspierany jest makietą, która obrazuje jakimi ścieżkami może poruszać się użytkownik.
MVP (Minimum Viable Product) - MVP to minimalna wersja produktu, która zawiera tylko najważniejsze funkcje dla projektu. Dzięki MVP można szybko zweryfikować pomysły i zebrać feedback od użytkowników przy minimalnym nakładzie pracy.
Tech Debt (Dług Technologiczny) - dług technologiczny to termin określający kompromisy, na które właściciel projektu zgadza się podczas tworzenia oprogramowania, aby szybciej i taniej dostarczyć działający produkt. Pójście na skróty może okazać się jednak nieopłacalne, gdyż w przypadku zmian czy rozbudowy aplikacji w przyszłości pójście na skróty będzie oznaczać większy nakład pracy.
Mamy nadzieję, że przybliżenie niektórych z tych terminów pomoże Wam lepiej zrozumieć naszą pracę i procesy zachodzące w trakcie realizacji projektów. Podczas komunikacji staramy się używać powszechnie znanych zwrotów lub objaśniać znaczenie branżowego słownictwa, tak aby procesy techniczne nie wydawały się bardziej skomplikowane ze względu na trudne nazewnictwo.