Saas - Software as a service
Saas (software as a service) to model współpracy z klientem biznesowym, polegający na udostępnianiu oprogramowania w chmurze, tak aby było ono dostępne w dowolnym miejscu, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.
Użytkownicy mogą korzystać z funkcji udostępnianej aplikacji biznesowej po jej otwarciu w przeglądarce internetowej. Coraz więcej osób uznaje to rozwiązanie za najbardziej rentowne, głównie ze względu na niewielkie opłaty cykliczne, które nie są odczuwalne dla budżetu firmy oraz brak długotrwałego procesu wdrażania aplikacji, który pozwala na natychmiastowe korzystanie z funkcji aplikacji zaraz po decyzji o jej wykupieniu, dzięki udostępnianej wersji testowej. Głównym atutem jest również możliwość dostępu do zaawansowanych aplikacji bez konieczności instalacji czy konserwacji sprzętu oraz oprogramowania.
Saas vs On Premises
Model Saas jest przeciwstawny do tradycyjnego modelu On Premises, który wymaga wykupienia odpowiednich narzędzi znajdujących się na nośnikach i ich późniejszą instalację na konkretnych urządzeniach, z których korzystają dani odbiorcy. Zakup ten łączy się z wypłaceniem jednorazowej kwoty w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nie każde przedsiębiorstwo może pozwolić sobie na tak duży wydatek, dlatego też coraz więcej firm skłania się w kierunku Saas, gdzie opłata wstępna jest względnie niewielka, a późniejszy koszt abonamentu jest proporcjonalny do poziomu wykorzystania udostępnionych zasobów. Oznacza to, że opłata jest adekwatna do ilości użytkowników korzystających z udostępnianej aplikacji.
Plusem Saas jest na pewno również fakt, że ilość odbiorców aplikacji jest najczęściej nieograniczona. Natomiast długość okresu abonamentowego zależy od warunków umowy zawartej między zleceniodawcą i wykonawcą. Rozwiązanie Saas może wydawać się bardziej korzystne niż On Premises również ze względu na fakt, że całość oprogramowania zlokalizowana jest po stronie wykonawcy. Oznacza to, że to on odpowiada za infrastrukturę oprogramowania, aktualizację, bezpieczeństwo czy tworzenie i przywracanie kopii zapasowych plików i baz danych w razie awarii. Wobec tego nie trzeba obawiać się o brak dostępu do danych bądź ich całkowitą stratę. Użytkownicy mogą również liczyć na wsparcie techniczne w zakresie obsługi oprogramowania, co jest bardzo pomocne i pozwala zaoszczędzić wiele czasu. Dzięki temu firma nie musi również tworzyć swojego działu IT ani też korzystać z dodatkowej pomocy specjalistów.
Wady Saas
Chociaż obecnie Saas to zdecydowanie bardziej powszechne i popularne rozwiązanie, ma jednak swoich przeciwników. Twierdzą oni, że model ten jest niestabilny, jako że działanie oprogramowania jest zależne od uregulowania abonamentu okresowego. Za to tradycyjny model biznesowy gwarantuje nielimitowany czasowo dostęp do wykupionej aplikacji. Co więcej podkreślają, że pliki zapisane na chmurze są bardziej podatne na niepożądane działania osób trzecich. Mimo tego że producenci rozwiązań w chmurze gwarantują silne zabezpieczenia, które uniemożliwiają wyciek danych, niektórzy przedsiębiorcy wolą sami zarządzać poufnymi danymi swojej firmy i dbać o ich bezpieczeństwo.
Kolejnym argumentem przemawiającym za On Premises jest większa kontrola po stronie właściciela oprogramowania, a nie jego wykonawcy. Dotyczy to również poziomu ingerencji w oprogramowanie. Oznacza to, że rozwiązania dostępne w On Premises można w większym stopniu dopasowywać i personalizować do indywidualnych potrzeb klienta.
Które rozwiązanie wybrać?
Jak zawsze podejmując decyzję musisz myśleć o konkretnych potrzebach Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli Twoja firma dopiero się rozwija warto skorzystać z nowoczesnych metod, które za niewielką opłatą dadzą Ci szybki dostęp do aplikacji, której obsługa jest bardzo prosta i nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.
Rozwiązanie Saas zwiększy również mobilność Twoich pracowników, którzy będą mogli połączyć się z aplikacją z każdego urządzenia podłączonego do internetu. Z drugiej strony jeżeli nie chcesz być zależny od czynników zewnętrznych, na przykład sprawnego łącza internetowego, za to oczekujesz gruntownej customizacji i wyłącznej kontroli nad oprogramowaniem, powinieneś skłonić się ku tradycyjnej metodzie On Premises.