Intuicyjna nawigacja w Twoim sklepie internetowym - Pozwól użytkownikom szybko znaleźć to, czego szukają
Nawigacja w sklepie internetowym to kluczowy element, który ma bezpośredni wpływ na doświadczenie użytkownika, a co za tym idzie, na konwersję, czyli działania, jakie użytkownik wykona w sklepie internetowym. Klienci chcą szybko i sprawnie znaleźć interesujący ich produkt. Jeśli nie będą wiedzieli jak poruszać się po sklepie i jaką ścieżkę wybrać, szybko opuszczą stronę, nie dokonując zakupu. W tym artykule pokażemy Ci, jak za pomocą kilku prostych trików poprawić nawigację w sklepie, żeby klienci poruszali się po nim swobodnie i bez przeszkód.
1. Różne ścieżki do tego samego celu – czyli jak dostosować nawigację do potrzeb użytkownika
Menu to podstawa nawigacji w każdym sklepie internetowym. Czytelny podział produktów na kategorie sprawia, że klienci nie czują się zagubieni i mogą szybciej znaleźć produkty, które ich interesują. Nie zawsze jednak sama nazwa kategorii będzie odpowiadać myśli, która przyświeca użytkownikowi w momencie zakupu. Przykładowo użytkownik chce kupić damskie buty sportowe do biegania. Jeśli stworzysz menu, które pozwoli znaleźć użytkownikowi produkt na kilka sposobów, zwiększymy szanse, że znajdzie to, czego szuka.
Oto kilka ścieżek, które mogą doprowadzić użytkownika do celu:
- Kategorie produktów
- Zastosowanie
- Dla kogo
- Marka
Część klientów może nie mieć sprecyzowanych wymagań i szuka po prostu „butów sportowych”. To bardziej ogólna kategoria, w której można znaleźć szeroki wybór modeli do różnych aktywności. Taki podział przydaje się dla użytkowników, którzy chcą przejrzeć dostępne opcje w sklepie.
To świetne rozwiązanie dla osób, które szukają butów o konkretnym zastosowaniu, np. buty do biegania, buty na siłownię, itp. Dzięki takiemu podziałowi sugerujemy użytkownikowi jaki asortyment odpowiada najlepiej jego potrzebom.
Nawigacja podzielona według grupy docelowej to kolejny sposób na ułatwienie zakupów. W wielu sklepach można spotkać kategorie takie jak „Buty dla kobiet”, „Buty dla mężczyzn” czy „Buty dla dzieci”. Dzięki temu klienci od razu trafiają do sekcji, w której znajdzie produkty dopasowane do jego potrzeb – zarówno pod kątem estetycznym, jak i technicznym (np. rozmiar, konstrukcja).
Jeśli w Twoim sklepie internetowym posiadasz produkty kilku marek, jest to również dobre kryterium wyszukiwania przez użytkowników. Niektórzy będą szukać sprawdzonych, dobrze znanych im produktów danej marki. Inni będą chcieli znaleźć popularny model, który dana marka oferuje.
Taki podział sprawia, że zakupy są bardziej intuicyjne, a klienci nie musi przeglądać modeli, które nie są przeznaczone dla nich. Spróbuj dopasować powyższe ścieżki do asortymentu w Twoim sklepie internetowym.
2. Filtrowanie i sortowanie - podstawa dopasowania wyników wyszukiwania pod użytkownika
Oprócz kategorii nie można zapomnieć o filtrowaniu produktów. Możliwość filtrowania produktów po rozmiarze, cenie, kolorze czy ocenie innych użytkowników to prawdziwa oszczędność czasu dla kupującego. Dzięki temu klienci mogą szybko dopasować ofertę do swoich preferencji. W filtrowaniu warto uwzględnić kluczowe dla produktów atrybuty. Najczęściej jest to kolor, rozmiar oraz przedział cenowy.
Nieodzownym elementem w sklepie internetowym jest także możliwość sortowania produktów. Najczęściej użytkownicy sortują listę produktów ze względu na cenę, popularność oraz ocenę.
3. Wyszukiwarka - pozwól znaleźć użytkownikowi docelowy produkt w kilka sekund
Niektórzy klienci od razu wpisują w wyszukiwarkę konkretne hasła, np. „czarne buty na siłownię” czy „buty sportowe dla kobiet”. Dlatego wyszukiwarka to ważne narzędzie, które musi działać sprawnie i intuicyjnie. Najlepiej jeśli wyszukiwarka podpowiada frazy wyszukiwania, rozumie co napisał użytkownik, nawet jeśli zrobi literówkę i wyświetla produkty zgodne z tym, co klienci chcą znaleźć. Oczywiście wyniki wyszukiwania powinny posiadać opcję filtrowania i sortowania. Taka funkcjonalność sprawi, że klienci bez problemu odnajdą to, czego szukają w Twoim sklepie internetowym.
4. Breadcrumbs – czyli podążanie za okruszkami
Breadcrumbs to inaczej ścieżka, którą pokonał użytkownik, aby znaleźć się na danej podstronie, np. Strona główna > Buty Damskie > Buty sportowe > Buty na siłownię. Element ten najczęściej kojarzony jest z SEO, jednak to także ważna dla nawigacji opcja, która pozwala na szybki powrót do poprzednich kategorii. Dzięki okruszkom użytkownicy zawsze wiedzą, jaką drogę pokonali, aby znaleźć się na danej podstronie i szybko mogą wrócić do poprzednich kategorii.
5. Personalizacja – pokaż, że pamiętasz wybory
Jedną z mile widzianych przez użytkownika funkcjonalności jest zapamiętywanie jego wyborów. Te bardziej zaawansowane personalizacje często opierają się o rozwiązania marketing automation i są nieocenione przy dopasowaniu oferty pod preferencje użytkownika. Narzędzia te wymagają jednak odpowiedniej skali ruchu w sklepie internetowym. W przypadku mniejszej skali można jednak zastosować funkcję, która pokaże ostatnio oglądane produkty z bieżącej sesji użytkownika. Dzięki temu użytkownik będzie mieć szybki podgląd produktów, które przeglądał w trakcie swojej wizyty w sklepie internetowym.
Intuicyjna nawigacja to klucz do udanych zakupów w sklepie internetowym. Oferując różne ścieżki nawigacji, nie zmuszasz użytkowników do nadmiernego myślenia i znacznie ułatwiasz poruszanie się po sklepie internetowym. Dzięki temu zakupy stają się przyjemniejsze i bardziej intuicyjne. Im prostsze i bardziej przemyślane ścieżki nawigacyjne, tym większa szansa, że użytkownik szybko znajdzie interesujący go produkt, ale też wróci po kolejny.