Jak stworzyć dobry brief dla aplikacji?
Brief aplikacji mobilnej i webowej to inaczej mówiąc, jej specyfikacja - mniej lub bardziej szczegółowy opis zawierający najważniejsze informacje o projekcie. Brief przyda się najbardziej, kiedy chcemy uzyskać wycenę naszego projektu. Zdarza się, że pomysł na aplikację nie jest podparty żadną specyfikacją czy listą funkcji. Wtedy deweloperzy mogą mieć problem z określeniem nakładu pracy nad aplikacją, a zazwyczaj są to bardziej zaawansowane projekty, które ciężko oszacować ogólnikowo. Stworzenie dobrego briefu dla aplikacji może wydawać się skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z technologią. Nic bardziej mylnego. Wystarczy jedynie odpowiedzieć sobie na kilka pytań, na które jako pomysłodawcy aplikacji i tak prawdopodobnie znamy już odpowiedź. Nie warto również obawiać się nieznajomości terminologii technicznej. Najważniejsze jest przekazanie tego, co chcemy uzyskać poprzez aplikację. Poniżej przygotowaliśmy kilka kwestii, które pomogą to ustalić.
1. Jaki jest rodzaj aplikacji?
Po pierwsze musisz określić czy twoja aplikacja będzie webowa (dedykowana na urządzenia desktopowe) czy mobilna (dostępna do pobrania na smartfony i tablety). W przypadku aplikacji mobilnej warto odpowiedzieć czy aplikacja ma działać dla systemu Android,iOS czy obydwu systemów. Możemy jeszcze wyróżnić inne rodzaje aplikacji, takie jak webview czy PWA. Jeśli te zagadnienia nie są Ci znajome, porozmawiaj z deweloperem. Na pewno podpowie Ci, jaka opcja będzie najlepsza dla Twojego projektu. Jeśli masz większą wiedzę techniczną i chcesz oprzeć aplikację o konkretną technologię czy framework, taka informacja będzie również bardzo przydatna.
2. Jaki jest cel aplikacji?
Jest to fundamentalne pytanie w przypadku tworzenia aplikacji. Do czego służy aplikacja? Skąd wziął się pomysł na aplikację? Jakie zadanie ma spełniać i jakie problemy rozwiązuje? Odpowiedzi na te pytania przyniosą ważną informację na temat tego, jak zbudować aplikację i w jakim kierunku ją rozwijać. Tobie natomiast pozwoli zastanowić się lepiej, jak ma działać aplikacja i jakie funkcje w niej uwzględnić.
3. Kto będzie korzystać z aplikacji?
Określenie grupy docelowej to ważne zadanie już na poziomie tworzenia aplikacji. Pomoże Ci nie tylko doprecyzować ważne funkcje dla aplikacji, ale również zaplanować działania marketingowe, które zwiększą zasięg aplikacji. Ważną informacją jest czy aplikacja będzie przeznaczona do użytkowania przez wszystkich, czy na przykład będą korzystać z niej wyłącznie Twoi pracownicy. Istotne są również grupy użytkowników oraz role w aplikacji. Zastanów się, czy możesz wyodrębnić osobne grupy użytkowników Twojej aplikacji, a jeśli tak to czy nie wymagają szczególnych uprawnień.
4. Jakie funkcje będzie mieć aplikacja?
Lista funkcjonalności aplikacji mobilnej i webowej jest bardzo ważna przede wszystkim, aby określić nakład pracy nad aplikacją. Musisz zastanowić się, jakie dokładnie czynności administratorzy oraz użytkownicy będą mogli wykonywać poprzez aplikację. Użyteczne będą też informacje o planach rozbudowy aplikacji o nowe funkcje. Wówczas deweloper będzie mógł dobrać odpowiednie rozwiązania, które można rozbudowywać w przyszłości. Zastanów się także, czy chcesz zacząć od wprowadzenia aplikacji MVP (wyłącznie z kluczowymi funkcjami) czy chcesz wdrożyć całość funkcjonalności. Uwzględnij również czy funkcje przypisane są do konkretnych grup użytkowników, jeśli takie istnieją.
5. Czy aplikacja będzie posiadać integracje z zewnętrznymi systemami?
Chcesz połączyć swoją aplikację z zewnętrznym systemem? Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy wybrany system udostępnia API, które pozwoli nam na połączenie z naszą aplikacją. Jeśli integracje są niezbędne do działania aplikacji, warto sprawdzić to na wczesnym etapie planowania aplikacji.
6. Czy aplikacja będzie monetyzowana?
Formy płatności w aplikacji mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Jeżeli korzystanie z aplikacji będzie odpłatne, zastanów się, czy będą to płatności jednorazowe, czy cykliczne.
7. Jak będzie wyglądać aplikacja?
Jeżeli przygotujesz makietę graficzną aplikacji, ten temat masz już z głowy. Jeśli to wciąż przed Tobą, zastanów się, jakie są Twoje oczekiwania wobec designu aplikacji. Czy jest jakiś projekt, który może posłużyć za inspirację i odzwierciedlić to, co Ci się podoba? Czy chcesz stworzyć zaawansowane animacje? Te dodatkowe informacje z pewnością pozwolą na dokładniejsze oszacowanie projektu. Jeśli nie masz żadnych konkretnych preferencji, porozmawiaj z deweloperem aplikacji, który z pewnością pomoże stworzyć front-end aplikacji.
Odpowiedź na 7 powyższych pytań pozwoli przygotować solidny brief, który pomoże oszacować czas realizacji i budżet projektu, a także zaplanować plan budowy aplikacji. Chcesz sprawdzić, czy Twój brief zawiera wszystkie niezbędne informacje? Prześlij go nam, a nasi deweloperzy ocenią czy wszystko jest wystarczająco jasne.
8. Analiza MoSCoW
Jest to sposób na określenie priorytetów dla naszej aplikacji. Zakłada ich podział 4 na kategorie (Must Have, Should Have, Could Have, Won’t Have). Więcej w tym temacie dowiesz się w naszym artykule - Analiza MoSCoW. Jest to świetny sposób na proste i przejrzyste uporządkowanie elementów aplikacji, które będzie przydatne nie tylko dla Ciebie ale również dla deweloperów.