Jak dodać aplikację mobilną do Google Play i AppStore?
Z dnia na dzień przybywa ilość firm, która tworzy własną aplikację mobilną. Zarówno przy zakupach online jak i stacjonarnych coraz częściej jesteśmy pytani o to, czy posiadamy aplikację mobilną danej firmy. Aplikacje mobilne są nie tylko wygodnym narzędziem komunikacji z klientami, ale także pozwalają na rozszerzenie oferty i usług. Możemy stworzyć dedykowaną aplikację mobilną, w której udostępnimy dodatkowe funkcjonalności naszym klientom lub osadzić naszą stronę czy sklep internetowy w aplikacji mobilnej webview, co ułatwia dostęp do nich dla użytkowników urządzeń mobilnych.
Jeśli posiadasz już gotową aplikację mobilną i chcesz udostępnić ją dla szerokiego grona użytkowników, najlepiej opublikować aplikację w sklepie Google Play dla użytkowników Androida i App Store dla użytkowników iOS. W artykule poniżej omówimy kroki niezbędne do założenia konta w tych platformach i dodania w nich aplikacji mobilnej.
1. Jak dodać własną aplikację mobilną do Google Play?
Po pierwsze musisz założyć konto Google. Jeśli masz już konto, wystarczy że się zalogujesz. Następnie wejdź na stronę Google Play Console. Wybierz rodzaj konta, jaki Cię interesuje. Jeśli udostępniasz aplikację Twojej firmy, prawdopodobnie wybierzesz konto “Dla organizacji”.
Do weryfikacji konta potrzebny będzie numer DUNS (9-cyfrowy numer używany do weryfikacji firmy). Musisz podać również numer telefonu oraz adres email do kontaktu. Konieczny będzie wybór formy płatności. Założenie konta dewelopera w Google Play objęte jest jednorazową opłatą 25 USD. Musisz wprowadzić również informację taką jak nazwa dewelopera czy informacje o firmie.
Po utworzeniu konta w zakładce “Aplikacje”, możesz dodawać aplikacje mobilne. Wprowadź informacje o Twojej aplikacji takie jak nazwa, opis, ikona oraz zrzuty ekranu obrazujące widoki aplikacji. Następny krok to dodanie APK (pliku z aplikacją), który otrzymasz od twórcy aplikacji. Należy określić także czy aplikacja jest darmowa, płatna, czy z jej poziomu możemy robić zakupy. Można również wybrać regiony, w których chcemy udostępnić naszą aplikację. Po uzupełnieniu informacji oraz wybraniu kategorii aplikacji możesz ją opublikować. Aplikacja zostanie przekazana do weryfikacji przez Google, gdzie będzie sprawdzana między innymi zgodność z wymogami Google Play. Taka weryfikacja zwykle zajmuje kilka dni. O postępach weryfikacji dowiesz się z powiadomień mailowych wysyłanych przez Google.
2. Jak dodać własną aplikację mobilną do AppStore?
Pierwszy krok to logowanie na konto Apple. Jeżeli nie masz takiego konta, musisz je utworzyć. Następnie wejdź na stronę Apple Developer Program. Zarejestruj się jako deweloper oraz ureguluj opłatę (obecnie wynosi 99 USD rocznie). Kolejny krok to utworzenie konta dewelopera, gdzie musisz uzupełnić informacje takie jak nazwa dewelopera, dane kontaktowe czy dodatkowe informacje o firmie. Konto może zostać przekazane do weryfikacji przez Apple. Po weryfikacji konta, aby dodać aplikację do AppStore musisz pobrać Xcode oraz środowisko programistyczne iOS. Za pomocą tych narzędzi możesz dodać aplikację. Kolejny etap to uzupełnienie informacji o aplikacji takich jak jej nazwa, opis, ikona oraz zdjęcia ekranu. Konieczna będzie również konfiguracja dostępu i płatności z poziomu aplikacji. Po uzupełnieniu wszystkich informacji aplikacja będzie gotowa do publikacji. Najpierw będzie jednak weryfikowana przez AppStore. W przypadku Apple proces weryfikowania konta deweloperskiego oraz samej aplikacji może zająć od kilku dni do kilku tygodni.
3. Ile kosztuje umieszczenie aplikacji w Google Play i AppStore?
Google Play wymaga jednorazowej opłaty rejestracyjnej w wysokości 25 USD. Dalsze prowadzenie i utrzymanie konta w Google Play na ten moment nie wymaga dodatkowych opłat. Założenie i utrzymanie konta deweloperskiego w AppStore to obecnie koszt rzędu 99 USD rocznie.
4. Jak sprzedawać aplikacje mobilne w Google Play i AppStore?
Jeżeli chcesz, aby Twoja aplikacja była płatna, możesz ustawić jej cenę podczas opisanego wcześniej procesu jej publikacji. Możesz ustawić jednorazową opłatę za pobranie aplikacji lub różne formy subskrypcji. Możesz również oferować zakupy poprzez Twoją aplikację.
Po opublikowaniu aplikacji na Google Play i App Store możesz zarządzać nią, aktualizować ją i monitorować jej wyniki. Pamiętaj, że zarówno Google Play, jak i App Store mają swoje wytyczne i zasady dotyczące aplikacji, które musisz przestrzegać, aby uniknąć problemów. Staraj się także dbać o opinie i oceny użytkowników, aby zwiększyć popularność swojej aplikacji.
Podsumowując, dodanie aplikacji mobilnej do Google Play i App Store to kluczowy krok w rozwoju swojego biznesu i dotarciu do większej liczby użytkowników. Postępując zgodnie z powyższymi instrukcjami, będziesz miał możliwość udostępnienia swojej aplikacji milionom użytkowników na całym świecie.