Jaki jest koszt stworzenia strony internetowej
Ile kosztuje stworzenie strony internetowej - to pytanie wydaje się być najbardziej intrygujące dla osób, które planują rozpoczęcie prac nad realizacją własnej strony www. Nie jest to nic zaskakującego, ponieważ budżet, który chcemy przeznaczyć na dany projekt, jest zasadniczo określony. Oczywiście dotyczy to również realizacji sklepów internetowych oraz aplikacji mobilnych lub aplikacji webowych, jednak zazwyczaj są to nieco bardziej zaawansowane projekty, a co za tym idzie koszt ich wykonania zaczyna się od pewnego pułapu cenowego. W przypadku stron internetowych jest nieco inaczej - możemy stworzyć stronę wizytówkę, na której znajdziemy podstawowe informacje o naszej firmie lub rozbudowaną stronę z indywidualną szatą graficzną i mnóstwem funkcjonalności. Widzimy więc, że nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie jaki jest koszt stworzenia strony internetowej. Bez znajomości jakichkolwiek wytycznych ciężko również jest podać trafne widełki cenowe, jako że ich zakres byłby na tyle szeroki, że w żaden sposób nie pomógłby nam w zaplanowaniu budżetu. Każdy projekt strony internetowej powinien być wyceniany indywidualnie, w oparciu o konkretne wymagania i preferencje.
1. Co wpływa na cenę strony internetowej?
Wiele czynników ma wpływ na koszt strony internetowej. Te najważniejsze z nich to na pewno poziom designu (np.: bardzo wysoki poziom estetyki, zaawansowane animacje) oraz wszelkiego rodzaju funkcje. Więcej na temat rodzajów szaty graficznej można przeczytać w naszym poprzednim artykule. Funkcje na stronie internetowej należy rozumieć jako wszystkie dynamiczne elementy, posiadające konkretne zastosowania, inne niż wizualne. Takimi funkcjami mogą być na przykład system rezerwacji, konfigurator oferty, interaktywne formularze oraz przeróżne integracje. Każda dodatkowa funkcja oraz poziom jej zaawansowania będzie oddziaływać na cenę projektu. W przypadku integracji z zewnętrznymi systemami, warto zwrócić uwagę czy nie są wymagane opłaty licencyjne. Bardzo ważnym aspektem jest również ilość treści jaką chcemy umieścić na stronie - im więcej tekstu, zdjęć, grafik, tym bardziej rozbudowaną strukturę strony należy przygotować, a co za tym idzie nakład pracy nad stroną będzie większy.
2. Pozostałe opłaty
Strona internetowa to nie tylko sam projekt oraz jego wdrożenie, pozostają jeszcze rzeczy, które wykraczają poza zakres prac programistów, a które są niezbędne do ukończenia realizacji prac nad stroną. Po pierwsze musimy wykupić domenę oraz serwer, na którym znajdzie się nasza strona, a także opłacać ich coroczne utrzymanie. Po drugie musimy przygotować teksty, które w atrakcyjny i czytelny sposób będą prezentować naszą ofertę. Oczywiście możemy stworzyć je sami, ale możemy również skorzystać z usług copywriterów, którzy stworzą spersonalizowane teksty, zawierające optymalną ilość słów kluczowych. Gdy planujemy dodać kolejny język na naszej stronie należy również pamiętać o kosztach tłumaczenia tekstu. W przypadku gdy zależy nam również na osiągnięciu dużego ruchu na stronie, warto zainwestować w pozycjonowanie naturalne lub kampanię reklamową Google Ads. Koszty pozycjonowania i reklamy są obliczane między innymi w zależności od rodzaju i ilości słów kluczowych oraz ich popularności w wybranym obszarze.
3. Różnice w wycenie projektu
Jest to oczywiste, że planując stworzenie strony internetowej, będziemy chcieli uzyskać oferty z kilku firm - do porównania. Częstym zaskoczeniem jest duża rozbieżność w otrzymanych wycenach dla tego samego projektu. Wynika to przede wszystkim z dużej różnorodności wśród wykonawców. Jeżeli projektem zajmie się freelancer, który będzie tworzył nasz projekt po godzinach, pracując z domu, może to znacznie obniżyć cenę stworzenia strony. Z kolei powierzając projekt agencji interaktywnej, przekazujemy projekt w ręce zespołu specjalistów, nie tylko w zakresie programowania, ale również planowania, testowania czy marketingu, co zwiększa nakład pracy nad stroną, a co za tym idzie koszt całego projektu. Oferty poszczególnych freelancerów i agencji również mogą się różnić, w zależności od ich doświadczenia oraz standardów jakie utrzymują. Strona internetowa może być wykonana stosunkowo szybko, jednak pośpiech zwykle nie idzie w parze z dokładnością. Rzetelne przygotowanie strony internetowej to stworzenie struktury, którą można w przyszłości rozbudować i aktualizować, przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń, zaprojektowanie atrakcyjnej szaty graficznej oraz architektury zgodnej ze standardami UX i UI, która zachęci do wykonywania konwersji na stronie czy też dopasowanie strony internetowej względem SEO. Do tego należy dodać jeszcze pozostałe czynności, które zapewnią odpowiedni poziom współpracy, takie jak dopasowanie najlepszych rozwiązań dla projektu, regularna komunikacja z klientem w celu informowania go o wdrażanych zmianach, przeprowadzenie szkolenia technicznego w zakresie edytowania treści na stronie czy wsparcie merytoryczne po zakończeniu realizacji projektu. Wybierając zatem najtańszą ofertę jaką dostaniemy, warto przemyśleć czy wybrany wykonawca za takie wynagrodzenie jest w stanie sprostać wszystkim wyżej wymienionym wymaganiom i utrzymać odpowiednią jakość.