Hosting, VPS, chmura - jak wybrać najbardziej optymalne i opłacalne rozwiązanie
Jeżeli masz już swoją witrynę lub system musisz zdecydować gdzie będzie on przechowywany. Rozwiązania, które są obecnie najbardziej popularne to hosting współdzielony, VPS i chmura. Sprawdź jaka jest różnica pomiędzy nimi i która forma hostingu pasuje najbardziej do Twoich potrzeb.
1. Hosting współdzielony
Ogólnie mówiąc, ten rodzaj hostingu oznacza wykupienie miejsca na współdzielonym serwerze, z poziomu którego udostępniane są strony, sklepy i aplikacje internetowe. Jednymi z głównych zalet hostingu współdzielonego jest niski koszt, wysoki poziom bezpieczeństwa i gotowa uniwersalna konfiguracja jako że system jest nadzorowany przez szereg specjalistów. Kolejnym dużym plusem jest fakt, że panel administracyjny hostingu jest zazwyczaj bardzo intuicyjny, wobec tego z łatwością poradzisz sobie z jego obsługą. Z uwagi na to, że dzielimy miejsce na serwerze z innymi stronami i aplikacjami, tego typu hosting jest sugerowany mniejszym projektom, które nie generują dużego obciążenia dla serwera. Jeżeli natomiast na Twojej stronie pojawi się niespodziewanie duży ruch, może to powodować zawieszanie się strony lub jej chwilowe zablokowanie oraz konieczność wykupienia większego pakietu.
2. VPS - Virtual Private Server
Inne rozwiązanie to VPS czyli wirtualny, prywatny serwer. Jak sama nazwa wskazuje korzystając z VPS wykupujemy własne miejsce na wirtualnym serwerze. Dzięki temu nie musimy się martwić, że inne witryny znajdujące się na serwerze będą stanowić obciążenie dla naszej strony internetowej. Serwer VPS jest tańszą alternatywą serwera dedykowanego, która posiada własne duże zasoby, indywidualny system operacyjny i indywidualną konfigurację. Możliwe, że jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty w zakresie wdrożenia odpowiednich ustawień, zabezpieczeń. VPS jest droższy od hostingu, ale zazwyczaj posiada dużo większe zasoby, możliwości konfiguracyjne oraz stabilność.
3. Rozwiązanie chmurowe
Hosting w chmurze, podobnie jak VPS, polega na korzystaniu ze zwirtualizowanych zasobów serwerowych, które poprzez interfejs API można dowolnie dopasować do aktualnych potrzeb naszej witryny. Jednak w odróżnieniu od VPS chmura zapewnia nam o wiele większą skalowalność przez co jest dedykowana witrynom, które przetwarzają pokaźną ilość danych i generują duży (często nieregularny) ruch. W przypadku tak zaawansowanych projektów sprawne działanie strony ułatwiają również takie udogodnienia chmury jak dynamiczna konfiguracja, natychmiastowe przeniesienie danych na inny serwer w razie awarii oraz autoskalowanie zasobów dopasowujące moce obliczeniowe serwera do aktualnego zapotrzebowania naszej witryny.