Dyrektywa Omnibus - co to oznacza?
Omnibus to unijna dyrektywa, która weszła w życie dnia 28 maja 2022.Jej celem jest zabezpieczenie konsumentów przed nieuczciwymi praktykami, które według przeprowadzonych badań są nagminnie stosowane w e-commerce. Omnibus ma za zadanie chronić prawa konsumentów i zwiększać ich świadomość o produktach i usługach, które nabywają przez internet. Poniżej opisaliśmy jakie zmiany w e-commerce wprowadza dyrektywa i jakie modyfikacje będą musieli wprowadzić właściciele sklepów internetowych do swoich projektów.
Omnibus - zmiany w sklepie internetowym
1. Informacja o najniżej cenie produktu w ciągu 30 dni
Według dyrektywy Omnibus każdy sklep internetowy podczas promocji lub wyprzedaży będzie musiał informować użytkowników o najniższej cenie produktu lub usługi, jaka obowiązywała w ciągu ostatnich 30 dni. Praktyka ta ma zapobiec sztucznym podwyżkom cen przed wprowadzeniem promocji przy okazji Black Friday, Cyber Monday itp. Powstało już kilka portali internetowych, które udostępniają historię cen danego produktu (m.in. Ceneo posiada taką funkcjonalność). W niektórych sklepach internetowych możemy zobaczyć historię obniżek już z poziomu samego produktu. Poniżej prezentujemy rozwiązanie zastosowanie w sklepie internetowym Guess:
2. Oznaczenie ofert promowanych
Równie znacząca zmiana dla marketplace to również konieczność oznaczania promowanych ofert. Dzięki odpowiednim kampaniom reklamowym sprzedawcy mają możliwość wyróżniać swoje ogłoszenia i umieszczać przykładowo na samej górze wyników wyszukiwań. Nie wszystkie platformy marketplace informowały użytkowników, że są to oferty promowane i dzięki temu ich pozycja jest wyższa. Dobrą praktykę stosują m.in OLX czy Allegro, które oznaczają oferty jako “Sponsorowane” lub “Wyróżnione”.
3. Zakaz wykupywania opinii o produktach
Niezgodne z dyrektywą Omnibus będzie również zlecanie nieautentycznych opinii, od osób które nie miały styczności z produktem czy usługą. Zabronione będzie również usuwanie negatywnych komentarzy i wyświetlanie tylko tych, które stawiają firmę w pozytywnym świetle. Każdy sprzedawca będzie musiał zadeklarować w regulaminie w jaki sposób weryfikuje możliwość dodawania opinii. Już teraz wiele sklepów internetowych posiada możliwość dodania opinii wyłącznie po zakupie produktu. Poniżej przykład takiego rozwiązania zastosowany w Allegro:
4. Informacje o sprzedającym
Kolejną zmianą będzie konieczność informowania użytkowników marketplace (np. Allegro, Amazon, Facebook Marketplace) czy sprzedający to przedsiębiorca czy osoba prywatna - ten szczegół ma duże znaczenie dla konsumenta w kwestii prawa odstąpienia od umowy, które nie obowiązuje w przypadku zakupu u osoby prywatnej. Rozwiązanie tego typu zostało już wprowadzone na portalu eBay:.
Dyrektywa Omnibus - od kiedy obowiązuje?
Chociaż dyrektywa unijna Omnibus weszła w życie 28 maja 2022, nie została jeszcze uchwalona ustawa krajowa, która reguluje te przepisy w naszym kraju. Postęp legislacji uchwały możemy śledzić na stronie internetowej www.legislacja.gov.pl.
Omnibus - koszt zmian w sklepie internetowym
Koszt wprowadzenia zmian na pewno będzie różnił się w zależności od używanego systemu sklepowego oraz poziomu zaawansowania funkcjonalności w naszym sklepie internetowym. Warto w tej sprawie skontaktować się z osobą techniczną i dopytać czy nasz system sklepowy posiada domyślnie rozwiązania odpowiadające wymogom Omnibus czy będą to funkcjonalności pisane indywidualnie dla naszego sklepu. Zapewne powstanie również wiele modułów, które pozwolą dostosować sklep internetowy do stawianych wymagań. Z racji tego że koszty modyfikacji sklepu będą różnić się w zależności od projektu nie warto brać pod uwagę widełek cenowych przedstawianych w internecie. Jeśli ciekawi Cię ile będą kosztować potencjalne zmiany według Omnibus w Twoim sklepie internetowym zapraszamy do rozmowy z nami. Na podstawie krótkiej weryfikacji sklepu oszacujemy jaki budżet należy przygotować.