Discovery call - pierwszy krok
Discovery call to nic innego jak rozmowa, podczas której zespół software house’u próbuje zdobyć jak najwięcej informacji i szczegółów o projekcie, który ma być realizowany. W trakcie takiej rozmowy możemy poznać konkretne wymagania klienta. Z drugiej strony klient może poznać możliwości naszego zespołu i zweryfikować czy wpisują się one w jego oczekiwania.
Jak przebiega discovery call?.
Najczęściej jest to rozmowa wideo - taki sposób komunikacji jest bardzo efektywny, ponieważ nie tylko możemy porozmawiać ze sobą i zobaczyć z kim będziemy współpracować, ale także udostępnić ekran, przesyłać na bieżąco ważne pliki lub zapisywać istotne fragmenty rozmowy. Rozmowa trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Wszystko zależy od tego jak bardzo złożony jest projekt i ile aspektów czy funkcji trzeba omówić. Zazwyczaj na początku discovery call zleceniodawca opowiada nam o swoim projekcie. Następnie zadajemy pytania dotyczące elementów, które chcielibyśmy sprecyzować na wstępnym etapie. Po uzyskaniu odpowiedzi przedstawiamy dostępne rozwiązania i wspólnie rozważamy wszystkie za i przeciw (uwzględniając nie tylko pierwotną wersję oprogramowania, ale również kierunek rozwoju).
Jak przygotować się do discovery call?
Przede wszystkim nie należy obawiać się, że brak wiedzy technicznej uniemożliwi przekazanie jakichkolwiek informacji na temat projektu. Wystarczy, że przygotujesz listę funkcji i cech jaki ma posiadać Twój projekt, a nasz zespół po dopytaniu o szczegóły zaproponuje możliwe rozwiązania techniczne. Przed rozmową warto zastanowić się w jakim kierunku będzie rozwijał się nasz projekt oraz jaka orientacyjna ilość użytkowników będzie z niego korzystać.
Kolejną istotną kwestią jest szata graficzna projektu. Poznanie Twoich preferencji w sprawie designu nie tylko pomoże nam poznać Twój gust, ale również ułatwi określenie kosztu i czasu realizacji projektu. Możesz więc pomyśleć o innych stronach i sklepach internetowych lub aplikacjach (niekoniecznie Twojej konkurencji), które podobają Ci się pod względem estetycznym lub architektonicznym. Dla wnikliwych przygotowaliśmy osobny artykuł o rodzajach projektów graficznych tworzonych z myślą o stronach internetowych, sklepach internetowych oraz aplikacjach.
Jeżeli posiadasz już stronę, sklep internetowy lub aplikację i chcesz ją zmodernizować albo rozbudować opowiedz o swoich doświadczeniach z realizacją projektu. Najważniejsze tematy, które warto poruszyć to co najbardziej podoba Ci się w Twoim projekcie, a z czego wolałbyś zrezygnować, czy były jakiekolwiek problemy ze sprawnym działaniem projektu i z czego ewentualnie wynikały oraz jak wyglądała współpraca z poprzednim wykonawcą