Aplikacje mobilne oraz aplikacje webowe to zazwyczaj dość złożone projekty, które wymagają przemyślenia wielu kwestii. Poniżej opisujemy 3 najważniejsze tematy, kluczowe podczas tworzenia aplikacji.
1. Tworzenie specyfikacji aplikacji webowej
Specyfikacja zawiera opis przeznaczenia aplikacji, charakterystykę grupy docelowej oraz co najważniejsze spis wszystkich funkcjonalności jakie aplikacja webowa będzie posiadać. Stworzenie specyfikacji pozwala na odpowiednią organizację działań, stworzenie planu realizacji oraz oszacowanie budżetu potrzebnego na stworzenie aplikacji.
2. Technologie stosowane do budowy aplikacji
Największy wpływ na wybór technologii dla aplikacji jest jej rodzaj, przeznaczenie oraz budżet na stworzenie i rozbudowę aplikacji. Odpowiednio dobór technologii dla aplikacji webowej sprawi, że nasza aplikacja będzie wydajna, estetyczna i funkcjonalna. Bardzo ważna jest również możliwość rozbudowy aplikacji w przyszłości. Ten temat należy omówić z twórcą aplikacji już na etapie planowania. Do tworzenia aplikacji mobilnych i webowych najczęściej używamy sprawdzonych rozwiązań, które są wspierane przez swoich twórców. Są to Vue.js, React.js, Laravel, Django, TensorFlow, Keras czy PyTorch.
3. Wydajność aplikacji webowych
To, w jakim czasie ładuje się aplikacja webowa, zależy od wielu czynników. Te najważniejsze z nich to moc obliczeniowa serwera oraz odpowiednia architektura aplikacji i optymalizacja kodu. Brak odpowiedniej obsługi danych może spowodować duże obciążenie dla serwera, co z kolei wiąże się z wysokim kosztem utrzymania aplikacji.
4. Projekt interfejsu aplikacji webowej
Szata graficzna aplikacji webowej powinna być atrakcyjna dla użytkownika oraz łatwa w obsłudze. Tworzony projekt powinien być dopasowany do trendów UI i UX. Istotne jest również to czy aplikacja webowa jest responsywna (wyświetla się poprawnie na ekranach o różnych rozmiarach).
Nasz software house pracuje zazwyczaj w oparciu o metodykę Scrum / Agile. Prace nad aplikacją webową zaczynamy od zebrania informacji o projekcie i wyznaczenia priorytetów dla aplikacji. Kolejny krok to podział prac na etapy “sprinty”, w trakcie których dodajemy kolejne funkcjonalności dla aplikacji webowej. Jeden sprint może trwać od 1 do 4 tygodni, w zależności od poziomu zaawansowania wdrażanej funkcji. Po zakończeniu każdego z etapów omawiamy razem z właścicielem aplikacji wprowadzone aktualizacje i funkcje oraz planujemy kolejne kroki rozwoju aplikacji. Software house Sopchy preferuje tę metodykę, ponieważ pozwala na sprawną i elastyczną pracę nad projektem.