Aplikacje webowe (internetowe) tak jak i aplikacje mobilne to zazwyczaj rozbudowane projekty. Poniżej przygotowaliśmy listę pięciu podstawowych aspeków na które warto zwrócić uwagę podczas planowania, wyceniania oraz wdrażania projektu.
1. Tworzenie specyfikacji dla aplikacji webowej
Dzięki specyfikacji możemy określić przeznaczenie aplikacji, charakterystykę grupy docelowej oraz spisać wszystkie niezbędne funkcjonalności aplikacji webowej. Gdy zdefiniujemy docelowe działanie aplikacji, łatwiej jest stworzyć dokładny plan działania oraz oszacować budżet i czas realizacji projektu.
2. Technologie wykorzystane do budowy aplikacji webowej
Po analizie przedwdrożeniowej, która pozwala nam zrozumieć potrzeby i oczekiwania projektu, proponujemy technologie dopasowane do rodzaju aplikacji, jej przeznaczenia oraz budżetu klienta. Dbamy o to aby aplikacja była wydajna, funkcjonalna, estetyczna oraz łatwa w rozbudowie. Połączenie tych wszystkich aspektów jest możliwe dzięki korzystaniu z popularnych rozwiązań, takich jak Vue.js, React.js, Laravel, Django, TensorFlow, Keras, PyTorch.
3. Projekt graficzny aplikacji webowej
Oprócz samej funkcjonalności aplikacji webowej niezmiernie ważny jest jej design. Szata graficzna aplikacji webowej powinna bazować na najnowszych trendach UX i UI, aby obsługa aplikacji była łatwa dla użytkowników. Kluczowe będzie także dopasowanie wyglądu aplikacji do ekranów o różnych rozmiarach.
4. Wydajność aplikacji webowych
Czas ładowania aplikacji zależy od jej wydajności oraz dostępnych zasobów infrastruktury IT. Zespół naszego software house jeszcze na etapie planowania aplikacji zwraca na to szczególną uwagę. Kluczowe jest odpowiednie zaprojektowanie architektury aplikacji oraz optymalizacja kodu, aby zmniejszyć obciążenie serwera i koszty jego utrzymania.
5. Metodyka pracy nad aplikacjami webowymi stosowana przez Software House Sopchy
W naszym software house’ie stosujemy metodykę Scrum/Agile, która pozwala na tworzenie elastycznych i szybkich rozwiązań. Projekt rozpoczynamy od zapisania listy funkcji (najczęściej w formie specyfikacji technicznej), określenia priorytetów i rozpoczęcia pracy podzielonej na „sprinty”. Podczas każdego sprintu dodajemy działającą funkcję. Po każdym sprincie analizujemy wspólnie wprowadzone zmiany i wyznaczamy nowe priorytety.