MVP, czyli minimum viable product
Innowacyjne pomysły i ich konsekwentna realizacja niosą ze sobą nie tylko wielki potencjał, ale również wielkie ryzyko. Z tego powodu wspólnie z właścicielami aplikacji często decydujemy się na podział zlecenia na etapy. Pierwszy z nich to stworzenie aplikacji w wersji MVP, czyli takiej która posiada minimalną ilość kluczowych dla niej funkcjonalności.
1. Zalety tworzenia aplikacji w wersji MVP
Głównymi zaletami są: szybki czas realizacji i niska cena. Należy jednak pamiętać, że jest to spowodowane tylko i wyłącznie mniejszą ilością funkcji, które ma wdrożyć software house. Poprzez stworzenie aplikacji w wersji MVP możemy niskim kosztem sprawdzić czy nasz pomysł jest trafiony i jak zostanie przyjęty przez naszych potencjalnych klientów. Feedback, który dostaniesz od odbiorców pozwoli Ci zweryfikować w jaki sposób dalej rozbudować aplikację, jakie funkcje są pożądane, a jakie wydają się zbędne.
2. Kiedy warto stworzyć wersję MVP aplikacji
Wątpliwość co do skutecznego wprowadzenia aplikacji na rynek oraz brak wystarczającego budżetu są dwoma najczęstszymi czynnikami wpływającymi na podjęcie decyzji o tworzeniu wersji MVP. Jeżeli nie jesteś pewny czy Twoje założenia pokrywają się z rzeczywistymi potrzebami użytkowników i nie chcesz ryzykować utraty czasu i pieniędzy aby się o tym przekonać, wykorzystaj strategię MVP.
3. Ryzyko związane z "wypuszczeniem" podstawowej wersji aplikacji webowej i aplikacji mobilnej
Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Jeśli przedstawimy użytkownikom produkt ze zbyt małą ilością funkcji mogą uznać go za nieprzydatny i w przyszłość bardzo trudno będzie Ci zmienić ich zdanie. Błędne jest również zakładanie, że MVP może pozostać ostateczną wersją naszej aplikacji i że szybko uda nam się ją zmonetyzować. Taki sposób myślenia oddala nas od przygotowania aplikacji, której funkcje mają służyć jak największej ilości odbiorców, a źle określone priorytety mogą sprawić, że nasz plan stworzenia aplikacji okaże się fiaskiem.