Sposób działania HMS (Huawei Mobile Service)
HMS to zintegrowana sieć usług dostępna na urządzeniach Huawei. Chociaż ekosystem HMS rozwijany jest już od wielu lat, największą dynamizację rozpoczął w roku 2019, kiedy to urządzenia Huawei straciły dostęp do wszelkiego rodzaju usług oferowanych przez Google. Wówczas HMS, który do tej pory służył głównie do użytkowania dodatkowych aplikacji Huawei poprzez Huawei ID, zaczął ewoluować w autorski system, niezależny od Google. Początkowo wiele użytkowników urządzeń mobilnych nie wyobrażało sobie braku możliwości korzystania z aplikacji udostępnianych przez Google, takich jak Gmail, Google Maps czy YouTube. Przez kolejne lata dalszej rozbudowy HMS i HarmonyOS starano się zastąpić wszystkie najpopularniejsze aplikacje bądź jeśli to możliwe wprowadzić je do środowiska HMS.
1. AppGallery
AppGallery jest to odpowiednik Google Play czy AppStore. Obecnie sklep z aplikacjami posiada większość najpopularniejszych aplikacji takich jak TikTok, Tidal, Bolt, InPost, Booking.com, włączając w to również aplikacje bankowe, np. IKO, Alior Mobile czy mBank. Grono udostępnianych aplikacji cały czas się powiększa i z pewnością większość właścicieli aplikacji mobilnej weźmie pod uwagę dodanie swojej aplikacji mobilnej do AppGallery, jako że w roku 2021 korzystało z niej już ok. 530 milionów użytkowników. Jeżeli ciekawi Cię czy Twoja ulubiona aplikacja mobilna jest dostępna w AppGallery, zajrzyj na ich oficjalną stronę internetową.
2. Kluczowe aplikacje Google
Niestety poprzez brak dostępu do usług Google w AppGallery nie znajdziemy tam takich aplikacji jak Google Maps czy YouTube. Huawei Mobile Service przygotował jednak dedykowane rozwiązania, które mogą zastąpić kluczowe aplikacje. I tak na przykład YouTube można zastąpić aplikacją YT, a alternatywę Google Maps znajdziemy pod nazwą Mapy Petal. Za pomocą odpowiednich rozwiązań można też nieoficjalnie pobrać pakiet usług Google na swoje urządzenie mobilne. Wówczas bez problemu uzyskamy dostęp do naszego Gmaila czy Kalendarza Google.
Aplikacje, których nie ma w AppGallery
Pomimo dużego wyboru aplikacji, AppGallery posiada wciąż mniejsze zasoby niż sklep Google Play. Wciąż nie znajdziemy tam aplikacji takich jak Facebook, Spotify czy Twitter. Nie oznacza to jednak, że nie możemy z nich korzystać na urządzeniach Huawei. Dzięki przeglądarce Petal czy APK Pure możemy wyszukiwać pliki APK aplikacji mobilnych, które bez problemu zainstalujemy na swoim urządzeniu. W wyszukiwarce oprócz informacji o aplikacji mobilnych znajdziemy również grafiki, wiadomości z całego świata czy prognozę pogody. Pamiętaj, że instalując aplikację z zewnętrznych źródeł, musisz samodzielnie zadbać o ich aktualizację. Więcej informacji o przeglądarce Petal dostępne jest na oficjalnej stronie.
Tworzenie aplikacji mobilnych na system operacyjny HMS - HarmonyOS
Może się wydawać, że wprowadzenie kolejnego systemu operacyjnego stworzy nowe wyzwanie dla deweloperów aplikacji mobilnych. W końcu aplikacje mobilne dedykowane są pod konkretny system. Najczęściej wspomina się o aplikacjach przeznaczonych na iOS oraz Android. Czy istnieją również aplikacje dedykowane dla systemu HarmonyOS? Tak naprawdę nie ma znaczących różnic pomiędzy aplikacjami mobilnymi dedykowanymi na Android i HarmonyOS. Nie jest więc wymagane pisanie natywnych rozwiązań. Widać to doskonale na przykładzie wielu apk aplikacji dostępnych w Petal, które zostały napisane pod system Android, a nie mają problemu z działaniem w HMS.
Wyjątkiem mogą być wszelkiego rodzaju aplikacje, które wykorzystują zewnętrzne API. Jeżeli API będzie pochodziło ze źródła, do którego HMS nie ma dostępu, niektóre funkcjonalności aplikacji mogą nie działać prawidłowo.
Jeżeli chcesz dodać swoją aplikację mobilną do AppGallery, wystarczy założyć tam konto deweloperskie. Warto rozważyć tę opcję, z racji tego że społeczność HMS ciągle wzrasta, a klienci zachęcani są do jego użytkowania wieloma konkursami i nagrodami, co z pewnością przyciąga nowych użytkowników.
Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej na temat działania urządzeń Huawei, AppGallery czy APK Pure polecamy vloga od Technostrefy, który omawia najważniejsze zagadnienia, a przede wszystkim to czy komfort użytkowania smartfona zmienia się bez pełnego dostępu do usług Google.