Jak rozsądnie zarządzać budżetem kampanii reklamowej Google Ads
Celem wszystkich przedsiębiorców, którzy decydują się na rozpoczęcie kampanii w Google Ads jest dotarcie do szerokiego grona odbiorców, a tym samym zwiększenie liczby klientów przy zachowaniu odpowiedniego wskaźnika ROI (return on investment). Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku strategia im więcej wyświetleń i kliknięć, tym lepiej nie zawsze się sprawdzi, a co więcej może doprowadzić do szybkiego przepalenia budżetu i zmniejszenia skuteczności reklamy. Dzieje się tak ponieważ nie każdy kto wyświetli reklamę, a nawet w nią kliknie, będzie rzeczywiście zainteresowany ofertą. Jeżeli chcemy uniknąć takiej sytuacji musimy rozważnie określić docelową grupę odbiorców z wykorzystaniem na przykład słów kluczowych, a następnie sprecyzować obszar, w którym znajdziemy najwięcej osób z tej grupy. Nie musimy brać pod uwagę od razu wszystkich lokalizacji, które pasują do naszego targetu. Na początek lepiej sprawdzi się wybór kilku mniejszych regionów, które będziemy sukcesywnie powiększać, jeżeli kampania przyniesie oczekiwane zyski.
1. Jak kontrolować skuteczność kampanii
Platforma Google Ads udostępnia nam różnego rodzaju statystyki dotyczące poszczególnych kampanii i reklam. Są to między innymi dane o liczbie wyświetleń, kliknięć, wskaźniku CTR czy liczbie konwersji. Oczywiście wszystkie te informacje są istotne i pomagają nam w optymalizowaniu kampanii reklamowych, jednak nie wszystkie wskażą nam poziom efektywności naszej reklamy. Przykładowo liczba wyświetleń czy kliknięć, jak już zostało wcześniej wspomniane, wcale nie musi przełożyć się na adekwatne zwiększenie ilości zamówień. Z pewnością więcej podpowie nam wskaźnik konwersji oraz ich kosztu - konwersje to różnego rodzaju zachowania użytkowników na stronie, przykładowo wypełnienie formularza kontaktowego, rozmowa na live chacie lub wysłanie wiadomości na adres email podany na stronie. Wszelkie konwersje przybliżają klienta to skorzystania z naszej oferty, jednak nie gwarantują, że finalnie skorzysta on z naszych usług czy zrealizuje zakup danego przedmiotu. Najwięcej o skuteczności reklamy podpowie nam wskaźnik ROI, który określa faktyczny zwrot inwestycji. Na jego podstawie możemy zobaczyć czy reklama przynosi realne zyski, w porównaniu z kosztami jakie zostały poniesione.
2. Jaki budżet przeznaczyć na kampanię reklamową
Jest to bardzo indywidualna kwestia dla każdej kampanii reklamowej. Średni koszt jaki przeznaczymy na naszą kampanię można obliczyć za pomocą planera słów kluczowych, który podpowie nam jakie stawki obowiązują za dane frazy. Początkowo budżet ten musi być nieco zawyżony z racji tego, że trzeba przetestować różne opcje, które stopniowo będą weryfikowane na podstawie ich rentowności. Im dłużej będzie prowadzona kampania, tym więcej dowiemy się o reakcjach naszej grupy docelowej i będziemy mogli racjonalizować koszta oraz dopasowywać sam kontent reklamy. Co więcej jeżeli zdobędziemy wiedzę na temat tego jakie frazy są najbardziej skuteczne, możemy ją wykorzystać w planowaniu pozycjonowania naturalnego, co może być bardzo pomocne w podbijaniu i utrzymaniu naszej pozycji w wyszukwiarce.