Jakie funkcjonalności przydadzą się w Twoim sklepie internetowym?
Głównymi zadaniami sklepu internetowego są atrakcyjne zaprezentowanie produktów, które posiadamy w naszej ofercie oraz zapewnienie prostej ścieżki składania zamówienia. To połączenie ma zagwarantować poszerzenie grona odbiorców naszej oferty, a tym samym ilości złożenia zamówień. Za tymi pojęciami kryje się jednak mnóstwo różnych funkcjonalności, które odpowiadają za zautomatyzowanie i przyspieszenie pewnych procesów oraz zagwarantowanie użytkownikom przyjemnych i wygodnych zakupów. Nie każdy sklep internetowy musi posiadać podobne funkcje. To, co okaże się przydatne dla naszego sklepu internetowego, zależy przede wszystkim od specyfiki naszej firmy oraz grupy docelowej. Poniżej opisaliśmy kilka najbardziej popularnych i przydatnych funkcjonalności w sklepie internetowym.
1. Filtrowanie
Nasze produkty mogą występować w różnych kategoriach i wariantach. Jeśli ich ilość jest spora, warto zadbać o odpowiednie uporządkowanie produktów oraz możliwość ich filtrowania i sortowania w sklepie, aby klient szybko nie zniechęcił się, przeglądając kolejne strony różnorodnych produktów. Przed rozpoczęciem projektu porozmawiaj z deweloperem o tym, jak podzielisz swój asortyment. Pozwoli to dobrać odpowiednie opcje wyszukiwania, a także ustalić wygląd menu.
2. Zarządzanie stanem magazynowym
Możliwość określenia stanu magazynowego oraz jego automatyczne zarządzanie to bardzo przydatna funkcja w sklepie internetowym, zwłaszcza w przypadku dużej ilości zamówień. Ta opcja nie tylko pozwala nam na lepsze administrowanie ilością towaru w sklepie, ale również informuje naszych klientów czy produkt jest dostępny w magazynie i czy jego ilość nie jest ograniczona.
3. Powiązane Produkty i Bestsellery
Sekcja powiązane produkty to fajny sposób na zachęcanie klientów do dalszych zakupów. Możemy zaprezentować tam inne produkty z tej samej kategorii (up sell) albo produkty, które stanowią do niego dodatek lub uzupełnienie (cross sell). Sekcja najbardziej popularnych produktów pozwala wyłonić najlepsze produkty z Twojej oferty i zaprezentować klientom, na co warto zwrócić uwagę.
4. Subskrypcje
Opcja ta umożliwia regularny zakup naszego produktu użytkownikom. Możemy ustalić okres co jaki subskrypcja będzie się odnawiać oraz jaki będzie jej koszt w zależności od wybranej opcji. Jeśli będziemy mieć dużo zamówień tego typu warto zadbać o odpowiednią automatyzację. Dobrze dobrany moduł oraz system płatniczy pozwoli na przyspieszenie i ułatwienie całego procesu.
5. Faktury
Jeśli często wystawiamy faktury naszym klientom, możemy robić to również z poziomu systemu naszego sklepu internetowego. Integracja z systemem fakturowym pozwoli nam na generowanie i wysyłanie faktur po złożeniu zamówienia w sklepie internetowym. Automatyczne uzupełnienie danych zaoszczędzi trochę naszego czasu i zmniejszy prawdopodobieństwo pomyłki. Mając wszystkie faktury w jednym miejscu, będziemy mogli również z łatwością nimi zarządzać.
6. Newsletter
To dobry sposób, aby zachęcić użytkowników do pozostania z nami w kontakcie. Korzyści są obustronne - Ty zbudujesz bazę stałych klientów, a użytkownicy będą dostawać informacje o nowościach czy promocjach. Z pewnością uwagę klientów przyciągnie dodatkowy kod rabatowy, który otrzymają po dołączeniu do newslettera.
7. Live chat
Szybkość reakcji jest bardzo ważna w relacji z klientem e-commerce i często decyduje o tym, czy klient zakupi nasz produkt. Jeśli obecnie wyraża swoje zainteresowanie określonym produktem, szansa że go zakupi, jest dość spora. Sprawny kontakt z konsultantem ma w tym przypadku duże znaczenie. Jeśli klient nie uzyska odpowiedzi w ciągu kilku minut, prawdopodobnie opuści naszą stronę. Decydując się na live chat w swoim sklepie, musisz zadbać o to, aby w godzinach pracy sklepu zapewnić klientom niezwłoczny kontakt z obsługą. Jeśli nie jest to możliwe, lepiej przekierować kontakt na firmowy adres e-mail, gdzie ilość czasu na odpowiedź nie jest tak mocno ograniczona.
8. Klasy wysyłkowe
Jeśli waga produktu będzie mieć duże znaczenie przy jego wysyłce warto pomyśleć o klasach wysyłkowych, które pozwolą nam lepiej zarządzać wysyłką produktu. Najprostszym sposobem, by to ustalić jest określenie konkretnych wag, które zmieszczą się w małej, średniej czy dużej paczce.
9. Inetgracja z firmą kurierską
Integracja z konkretną firmą kurierską nie jest niezbędna do zapewnienia wysyłki w Twoim sklepie internetowym. Możesz na przykład skorzystać z portali takich jak furgonetka.pl, które udostępniają szeroki zakres firm kurierskich do wyboru. Integracja z firmą kurierską pozwala jednak na automatyzację procesu wysyłek. W zależności od zakresu integracji możliwe jest generowanie listów przewozowych, automatyczna zmiana statusu zamówienia oraz wysyłki w sklepie internetowym lub automatyczne powiadomienia o wysyłce przekazywane mailem lub smsem do klienta, najczęściej wraz z linkiem, który umożliwia śledzenie paczki.
10. Integracja z systemem płatności
Jest to must have każdego sklepu internetowego. Szybkie płatności są wygodne dla klientów, a także skracają ścieżkę realizacji zamówienia. Wybrany system płatności w sklepie powinien cieszyć się popularnością wśród klientów (a tym samym zaufaniem) oraz powinien posiadać najczęściej wybierane formy płatności, takie jak przelew internetowy, karta płatnicza czy BLIK. Mimo wszystko warto zapewnić możliwość opłaty przelewem tradycyjnym, dla osób, które preferują to rozwiązanie lub na chwilę obecną nie mogą połączyć się ze swoim bankiem online.
11. Moje konto
Możliwość zarejestrowania się w sklepie internetowym to kolejna podstawowa funkcjonalność, którą powinniśmy mieć w naszym sklepie. Po zalogowaniu zostaną zapisane dane użytkownika, które pomogą nam w dalszych czynnościach sprzedażowych, a klient w każdej chwili będzie miał dostęp do historii swoich zamówień, a w przypadku składania kolejnych nie będzie musiał tracić czasu na ponowne wpisywanie danych. Dla tych, którzy nie lubią tracić czasu na tworzenie kont w kolejnych sklepach internetowych, można pomyśleć o możliwości logowania przez Facebook czy Google.
12. Indywidualny system rabatowania
To funkcja przydatna dla tych, którzy chcą zbudować długotrwałą relację z klientem. Indywidualny system rabatowania może uwzględniać przykładowo program lojalnościowy naliczający punkty w zależności od wartości zamówienia, które można następnie wymienić na prezenty lub zniżki. Kolejna opcja to nadanie indywidualnych kodów rabatowych dla danych użytkowników bądź wybranej grupy użytkowników. Możliwości jest wiele i w tym przypadku warto pomyśleć jaka opcja byłaby dla nas najlepsza i skonsultować to z deweloperem, który podpowie jak przełożyć to na odpowiednie rozwiązanie techniczne.
13. Panel B2B
Gdy Twoi klienci dzielą się na indywidualnych i biznesowych i chcesz odpowiednio dopasować do nich swoją ofertę, panel B2B z pewnością Ci to ułatwi. To jakie funkcjonalności się tam znajdą zależy od Ciebie. Przykładowo możesz ustalić hurtowe ceny, widoczne tylko dla partnerów biznesowych, ustalać rabaty zależne od ilości zakupionego towaru itp. W tym przypadku również warto omówić oczekiwane funkcjonalności z osobą techniczną, która zajmuje się Twoim projektem.
Jeżeli chcesz wprowadzić którąś z wyżej wypisanych funkcji do swojego sklepu internetowego, warto wcześniej zapytać dewelopera, który tworzy projekt, czy dana funkcja jest domyślna dla wybranego systemu sklepowego. Lista wymaganych funkcji jest kluczowa dla wyboru odpowiedniego systemu. Jest to również ważny aspekt przy planowaniu budżetu dla naszego projektu, ponieważ dodanie indywidualnych funkcji łączy się ze zwiększeniem nakładu pracy nad projektem.
W przypadku gdy któraś z funkcji Ci się spodoba, ale nie masz pewności czy sprawdzi się w Twoim sklepie, najlepiej poczekać z jej wdrożeniem do czasu aż rozwiniesz swoją sprzedaż w sieci. Wtedy lepiej poznasz oczekiwania swoich klientów, a także przekonasz się jakich integracji i automatyzacji potrzebujesz.